Zdaniem amerykańskich meteorologów nad północną Japonię w weekend może dotrzeć skażone substancjami promieniotwórczymi powietrze. Zagrożona jest wyspa Hokkaido oraz północ Honsiu.

Hamgyŏng Północny, Korea Północna

Jak podała japońska telewizja Asahi, około 10 września na północnokoreańskim poligonie nuklearnym Punggye-ri doszło do wypadku. Jak zaznaczono, na skutek próby jądrowej przeprowadzonej około tygodnia wcześniej zawalił się tunel wydrążony specjalnie do przeprowadzania tego typu testów. W wyniku zdarzenia miało zginąć około 200 osób, mogło też dojść do wycieku substancji promieniotwórczych. Korea Północna nie potwierdza tych informacji, ale eksperci z Korei Południowej są zdania, że o zawaleniu się tunelu świadczą zarejestrowane trzy kolejne wstrząsy sejsmiczne, mające być następstwem eksplozji. Te silne drgania ziemi zanotowały także japońskie, amerykańskie i polskie stacje sejsmiczne.

Z kolei na temat tego, co może dziać się z substancjami promieniotwórczymi, zdanie mają amerykańscy meteorolodzy. W ich opinii wzmagający się wiatr z północnego zachodu może przenieść je nad północną Japonię.

 

Inne warunki atmosferyczne

Badania przeprowadzone przez AccuWeather wskazują na to, że ostatnie próby jądrowe zostały przeprowadzane przy słabym wietrze.

– Można spekulować, że Korea Północna przeprowadzała te testy celowo podczas dni, kiedy wiatr był słaby. W rezultacie ewentualny wyciek substancji promieniotwórczych pozostałby w jej granicach – mówi doktor Joel N. Myers, prezes AccuWeather.

Jak dodaje, Korea Północna mogła przewidzieć konsekwencje wybuchu przy takich właśnie warunkach atmosferycznych.

– Gdy w ciągu najbliższych kilku dni siła wiatru północno-zachodniego wzrośnie, istnieje taka możliwość, że substancje promieniotwórcze, które wydostały się z poligonu, mogą zostać rozproszone nad Morzem Japońskim, a nawet nad wyspami Japonii – spekuluje.

Zagrożona jest wyspa Hokkaido oraz północna część Honsiu. Istnieje również prawdopodobieństwo, że promieniowanie objęłoby swoim zasięgiem także tereny położone bardziej na południe jeszcze w ten weekend.

 

Źródło: AccuWeather, TVN24, thesun.co.uk

Polecane:

Ocieplenie klimatu, a tempo podnoszenia się poziomu mórz i oceanów
D.R. Konga, Afryka - Potężne jezioro lawy przy wulkanie Nyamuragira
Skandale pedofilskie księży kosztowały w ostatnich latach kościół ponad 2 mld dolarów, "w kości...
USA - Afrykańskie ślimaki lądowe zaatakowały południową Florydę, zjadają niemal wszystko na swojej d...
Jowisz - Teleskop Hubble'a zaobserwował parę wodną nad lodowatymi polarnymi obszarami Europy
Analiza widma światła pochodzącego od gwiazdy, a przechodzącego przez atmosferę planety da informacj...
USA - Cyklicznie, każdej zimy woda z jeziora Lost Lake wlewa się do dużej dziury
W MIT połączyli szpinak z nanorurkami, czujniki szpinakowe będą mogły wykrywać materiały wybuchowe
Zaobserwowano formowanie się gwiazdy w strumieniu wyrzucanej materii z supermasywnej czarnej dziury