Najnowsze badania wykazują, że człowiek ma znaczący wpływ na obieg azotu w przyrodzie, w szczególności na skutek procesów przemysłowych i rolniczych. Nowe analizy naukowców z wielu krajów nie są optymistyczne dla ekosystemów w oceanach.

Tlenki azotu - Global

Prędkość wytrącania się reaktywnego azotu (czyli tlenków azotu ze spalania paliw kopalnych oraz ze związków amoniaku, które używane są w nawozach) z atmosfery do oceanu wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich stu lat.

Ilość azotu pochodzenia antropogenicznego jest prawie równa połowie ilości globalnego azotu (pochodzącego z naturalnych procesów).

 

Stężenie tlenku azotu nad kontynentami w latach 2004-2009 r.

Badania Uniwersytetu na Hawajach

David Karl, profesor Oceanografii oraz Daniel K. Inouye, dyrektor Centrum Oceanografii Mikrobowej na Uniwersytecie na Hawajach, nawiązali współpracę z naukowcami z Korei Południowej, Szwajcarii oraz z NOAA czyli Amerykańską Narodową Służbą Oceaniczną i Meteorologiczną. Badacze oceniali zmiany stężenia azotanów w latach 1960 -2000 w całej północnej części Pacyfiku.

Analiza naukowców, badająca ilość azotu pochodzenia antropogenicznego, wykazała, że stężenie tych związków znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat w wodach powierzchniowych na północnym Pacyfiku.

 

Przeszłość i przyszłość

Naukowcy zrekonstruowali historię stężenia azotanów w oceanie oraz prognozowali przyszły stan w północnej części Pacyfiku. Wyniki wykazały, że stężenie azotanów w wodach powierzchniowych Oceanu Spokojnego zwiększało się i nie zmieni się to w przyszłości.Zwiększone stężenie azotu ma wiele konsekwencji ekologicznych.

– Rosnące potrzeby ludzkiej populacji na energię i żywność wpływają na zanieczyszczenie oceanów na skutek procesów przemysłowych i rolniczych – mówi Karl.

 

Obumieranie życia w oceanach

Wzrost stężenia azotanów w północnej części Pacyfiku może wpłynąć na życie w oceanie, a co za tym idzie w dłuższej perspektywie może zmienić się ekosystem. Wyniki badań wskazują, że trzeba zwiększyć kontrolę nad emisją związków azotu pochodzenia antropogenicznego.

Polecane:

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Fidżi - 6.4 stopnia
ESA - Sonda Rosetta zgłosiła gotowość, jest oddalona od Ziemi o prawie 700 milionów kilometrów
Wyspa Reunion - Znalezione części samolotu należą do Boeinga 777, który wykonywał lot MH370
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęło się dmuchanie eksperymentalnej kapsuły BEAM
Chivay, Peru - Trzęsienie ziemi o sile 5.4, zawaliło się co najmniej 120 budynków, 4 osoby zginęły
Hakerzy szantażują HBO, udostępnili kolejną porcję wykradzionych plików i grożą upublicznieniem 1.5 ...
Słońce - Niewielka dziura koronalna znajdzie się na wprost Ziemi już w czwartek, znacznie większa w ...
W pomiarach fal grawitacyjnych znaleziono dowody na oscylację między dwoma formami
Vanuatu - Ewakuacja całej wyspy Ambae, budzi się wulkan Lombenben