Jak podaje główny autor badań, profesor Robert Kopp, przyrost wód w oceanach w XX wieku był wyjątkowy na przestrzeni ostatnich trzech tysiącleci, a w ciągu ostatnich 20 lat był nawet szybszy. Naukowcy oszacowali, że w XXI wieku poziom oceanów może podnieść się od 52 do 131 centymetrów.

Wzrasta poziom oceanów

Wzrasta poziom oceanów

W XX wieku poziom oceanów zwiększył się bardziej niż w którymkolwiek z 27 poprzednich stuleci, wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Rutgers University. Naukowcy stwierdzili również, że gdyby nie globalne ocieplenie w XX wieku poziom oceanów nie zwiększyłby się bardziej niż o połowę, a być może by nawet spadł. Tymczasem w latach 1900-2000 poziom ten wzrósł o około 14 centymetrów. To bardzo duży przyrost, szczególnie odczuwalny dla nisko położonych obszarów przybrzeżnych.

Naukowcy podczas swoich badań wykorzystali metodę statystyczną opracowaną przed 2 laty przez Koppa. Żaden lokalny pomiar nie dostarcza informacji o globalnym poziomie wód. Każdy taki pomiar mówi nam o poziomie w danej lokalizacji, a na pomiar ten może wpływać wiele lokalnych czynników, przez co różni się od od średniej światowej. Uśrednienie pomiarów jest poważnym statystycznym wyzwaniem – mówi uczony.

Badania wykazały też, że w latach 1000-1400 poziom oceanów zmniejszył się o 8 centymetrów. W tym czasie średnia temperatura Ziemi zmniejszyła się o około 0,2 stopnia Celsjusza. Obecnie jest o około 1 stopień wyższa niż w drugiej połowie XIX wieku.

Na potrzeby badań uczeni wykorzystali dane dotyczące takich wskaźników poziomu oceanów jak wysokość atoli koralowców, położenie miejsc archeologicznych czy lokalizacja bagien z ostatnich 3000 lat. W ten sposób zebrali dane z 24 lokalizacji na całym świecie. Na tej podstawie ustalili nie tylko ostatni wzrost poziomu oceanów, ale stwierdzili również, że bez globalnego ocieplenia mógłby nastąpić 3-centymetrowy spadek do 7-centymetrowego wzrostu.

Szacunkowy wzrost poziomu oceanów według NOAA

Szacunkowy wzrost poziomu oceanów według NOAA

Zespół Koppa oszacował, że w XXI wieku poziom oceanów może podnieść się od 52 do 131 centymetrów. Jeśli jednak zrezygnujemy z paliw kopalnych najbardziej prawdopodobny jest wzrost poziomu o 24-61 centymetrów.

 

Źródło: PhysOrg, kopalniawiedzy

Polecane:

Polska - Znów będzie mocno lało i grzmiało na wschodzie kraju
Afganistan - Lawina błotna po trzęsieniu ziemi zabiła 80 osób, 20 rannych
Biegun Południowy - Coraz szybciej topnieje lód w głębi Antarktydy, Ocean Południowy coraz cieplejsz...
Chiny - W 45 minut zamarzła Żółta Rzeka i wodospad Hukou, na dodatek stało się to w ciągu dnia
Roseburg, USA - Strzelanina w szkole, zginęło 9 osób, 7 rannych, przed zabiciem pytał o wyznanie
Na początku marca zbliży się do Ziemi asteroida 2013 TX68, leci z prędkością 54.7 tysięcy km/h, ma o...
Sztuczna inteligencja Microsoftu w ciągu doby z niewinnej nastolatki stała się rasistką pełną nienaw...
Islandia to niezwykły kraj na wyspie, która coraz bardziej pęka
Korea Północna w ciągu roku będzie w stanie przetestować pocisk balistyczny z głowicą jądrową, który...