Jak podaje główny autor badań, profesor Robert Kopp, przyrost wód w oceanach w XX wieku był wyjątkowy na przestrzeni ostatnich trzech tysiącleci, a w ciągu ostatnich 20 lat był nawet szybszy. Naukowcy oszacowali, że w XXI wieku poziom oceanów może podnieść się od 52 do 131 centymetrów.

Wzrasta poziom oceanów

Wzrasta poziom oceanów

W XX wieku poziom oceanów zwiększył się bardziej niż w którymkolwiek z 27 poprzednich stuleci, wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Rutgers University. Naukowcy stwierdzili również, że gdyby nie globalne ocieplenie w XX wieku poziom oceanów nie zwiększyłby się bardziej niż o połowę, a być może by nawet spadł. Tymczasem w latach 1900-2000 poziom ten wzrósł o około 14 centymetrów. To bardzo duży przyrost, szczególnie odczuwalny dla nisko położonych obszarów przybrzeżnych.

Naukowcy podczas swoich badań wykorzystali metodę statystyczną opracowaną przed 2 laty przez Koppa. Żaden lokalny pomiar nie dostarcza informacji o globalnym poziomie wód. Każdy taki pomiar mówi nam o poziomie w danej lokalizacji, a na pomiar ten może wpływać wiele lokalnych czynników, przez co różni się od od średniej światowej. Uśrednienie pomiarów jest poważnym statystycznym wyzwaniem – mówi uczony.

Badania wykazały też, że w latach 1000-1400 poziom oceanów zmniejszył się o 8 centymetrów. W tym czasie średnia temperatura Ziemi zmniejszyła się o około 0,2 stopnia Celsjusza. Obecnie jest o około 1 stopień wyższa niż w drugiej połowie XIX wieku.

Na potrzeby badań uczeni wykorzystali dane dotyczące takich wskaźników poziomu oceanów jak wysokość atoli koralowców, położenie miejsc archeologicznych czy lokalizacja bagien z ostatnich 3000 lat. W ten sposób zebrali dane z 24 lokalizacji na całym świecie. Na tej podstawie ustalili nie tylko ostatni wzrost poziomu oceanów, ale stwierdzili również, że bez globalnego ocieplenia mógłby nastąpić 3-centymetrowy spadek do 7-centymetrowego wzrostu.

Szacunkowy wzrost poziomu oceanów według NOAA

Szacunkowy wzrost poziomu oceanów według NOAA

Zespół Koppa oszacował, że w XXI wieku poziom oceanów może podnieść się od 52 do 131 centymetrów. Jeśli jednak zrezygnujemy z paliw kopalnych najbardziej prawdopodobny jest wzrost poziomu o 24-61 centymetrów.

 

Źródło: PhysOrg, kopalniawiedzy

Polecane:

Białoruś - Pobite zostały rekordy zimna z 1956 roku, -34.3 st.C.
Indie - W Titilagarah było 46.5 st. C. w cieniu, upały zabiły już 40 osób
Antarktyda - Skamielinę pingwina olbrzyma odkryli argentyńscy naukowcy, miał 2 metry wzrostu i żył 3...
Słońce - Sytuacja robi się coraz groźniejsza, w ciągu 10 godzin mieliśmy 3 silne rozbłyski bezpośred...
Zimą rodzi się więcej leworęcznych chłopców niż dziewczynek, analizę przeprowadzono w Austrii i Niem...
Pokrywa lodowa Antarktydy jest największa od czasu rozpoczęcia badań w 1979 roku
Kraków, Polska - Pod Kopcem Kościuszki, 2.5 km od Zamku Wawelskiego, pół wieku temu znaleziono kości...
Timisoara, Rumunia - Ulewny deszcz w dwie godziny zatopił miasto
Urugwaj - Ogromne tornado mocno zniszczyło miasto Dolores, nigdy wcześniej w tym kraju nie występowa...