Biały Dom poinformował w środę, że przeznaczy 589 mln dolarów z niewydanych funduszy na walkę z ebolą, by przygotować Stany Zjednoczone na oczekiwane wraz z ociepleniem pogody pojawienie się komarów przenoszących wirusa zika.

Komar - animacja

Większość z tych środków ma zostać przekazanych federalnemu Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) na badania wirusa zika oraz łączonej z nimi mikrocefalii u niemowląt, jak też Narodowemu Instytutowi Zdrowia (NIH) na dalsze prace nad szczepionką. Ponadto ma powstać nowy zespół ds. walki z szerzeniem się wirusa. Biały Dom zapewnił, że USA będą też dalej wspierać inne kraje zmagające się z ziką.

 

Obama wnioskuje o 1,9 mld dolarów na walkę z wirusem

Jak poinformował dyrektor ds. budżetu Shaun Donovan, środki pochodzić będą z funduszy pierwotnie przeznaczonych na walkę z wirusem Ebola. Ostrzegł jednak, że są one niewystarczające i ponowił apel do Kongresu, by poparł zgłoszony już w lutym przez prezydenta Baracka Obamę wniosek o prawie 1,9 mld dolarów na walkę z ziką. Wniosek ten utknął w rezultacie republikańskiej obstrukcji.

Fala zakażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano 940 przypadków mikrocefalii, uważanych za powiązane z zarażeniem Ziką przez ciężarne kobiety. Ponadto badanych jest 4,3 tys. innych przypadków podejrzanych o mikrocefalię.

Z Ameryki Łacińskiej i Karaibów zika, jak spodziewają się eksperci, dotrze wraz z towarzyszącym upałom komarami także do kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Dotychczas w USA potwierdzono ponad 600 przypadków zarażenia ziką, ale chodzi o osoby, które podróżowały do państw, gdzie wirus jest obecny. Na Hawajach potwierdzono pierwszy przypadek powiązanej z ziką mikrocefalii.

 

Zika groźniejszy niż przypuszczano

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegają, że wirus zika jest groźniejszy dla kobiet w ciąży niż początkowo przypuszczano. Według WHO wirus może uszkodzić łożysko, a także układ nerwowy dziecka.

Wirus zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia. Niedawno okazało się, że wirus może też być przenoszony drogą płciową.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

USA - Brytyjscy naukowcy chcą zrobić eksperyment z "genem samobójczym" u komarów
W 2013 będzie prawdopodobnie więcej tornad, będą także silniejsze z powodu większej aktywności Słońc...
Chiny - Urodził się chłopiec z 31 palcami
Les Mureaux, Francja - 25-letni nożownik zabił policjanta i jego żonę na oczach trzyletniego syna
Huragan Matthew zabił na Haiti ponad tysiąc osób, w Karolinie Północnej ogłoszono stan wyjątkowy ze ...
Antarktyda - W ciągu ostatniego miesiąca bardzo mocno powiększyła się ogromna szczelina w lodowcu sz...
Wyjątkowo gorąca planeta krąży wokół gwiazdy w gwiazdozbiorze Łabędzia, 650 lat świetlnych od nas
Sutherland Springs, USA - Do kościoła baptystów wszedł uzbrojony mężczyzna i zaczął strzelać, może b...
Po 37 latach w trybie hibernacji, udało się uruchomić silniki zapasowe Voyagera 1, sonda znajduje si...