Biały Dom poinformował w środę, że przeznaczy 589 mln dolarów z niewydanych funduszy na walkę z ebolą, by przygotować Stany Zjednoczone na oczekiwane wraz z ociepleniem pogody pojawienie się komarów przenoszących wirusa zika.

Komar - animacja

Większość z tych środków ma zostać przekazanych federalnemu Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) na badania wirusa zika oraz łączonej z nimi mikrocefalii u niemowląt, jak też Narodowemu Instytutowi Zdrowia (NIH) na dalsze prace nad szczepionką. Ponadto ma powstać nowy zespół ds. walki z szerzeniem się wirusa. Biały Dom zapewnił, że USA będą też dalej wspierać inne kraje zmagające się z ziką.

 

Obama wnioskuje o 1,9 mld dolarów na walkę z wirusem

Jak poinformował dyrektor ds. budżetu Shaun Donovan, środki pochodzić będą z funduszy pierwotnie przeznaczonych na walkę z wirusem Ebola. Ostrzegł jednak, że są one niewystarczające i ponowił apel do Kongresu, by poparł zgłoszony już w lutym przez prezydenta Baracka Obamę wniosek o prawie 1,9 mld dolarów na walkę z ziką. Wniosek ten utknął w rezultacie republikańskiej obstrukcji.

Fala zakażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano 940 przypadków mikrocefalii, uważanych za powiązane z zarażeniem Ziką przez ciężarne kobiety. Ponadto badanych jest 4,3 tys. innych przypadków podejrzanych o mikrocefalię.

Z Ameryki Łacińskiej i Karaibów zika, jak spodziewają się eksperci, dotrze wraz z towarzyszącym upałom komarami także do kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Dotychczas w USA potwierdzono ponad 600 przypadków zarażenia ziką, ale chodzi o osoby, które podróżowały do państw, gdzie wirus jest obecny. Na Hawajach potwierdzono pierwszy przypadek powiązanej z ziką mikrocefalii.

 

Zika groźniejszy niż przypuszczano

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegają, że wirus zika jest groźniejszy dla kobiet w ciąży niż początkowo przypuszczano. Według WHO wirus może uszkodzić łożysko, a także układ nerwowy dziecka.

Wirus zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia. Niedawno okazało się, że wirus może też być przenoszony drogą płciową.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Fidżi - Ulewne deszcze spowodowały ogromną powódź [Video]
Naukowcy obliczyli jaki jest horyzont zdarzeń czarnej dziury o wielkości 6.6 miliardów Słońc
W najbliższym Ziemi układzie gwiazd Alfa Centauri znajduje się planeta bardzo podobna do Ziemi, odda...
NASA - Astronauci powracający z orbity są wyżsi i mają problemy z kręgosłupem
Tajwan - Przez silny tajfun Soulik 500 tysięcy osób pozbawionych zostało energii elektrycznej, jedna...
Mars, Ziemia i Słońce ustawione są w linii, zjawisko takie zdarza się raz na dwa lata
Papua-Nowa Gwinea - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.5, popękały ściany, zerwane zostały linie en...
Przechylony prawie o 50 stopni statek Modern Express dryfuje po morzu, jak na razie próby zholowania...
Z serwisu MySpace wykradziono i wystawiono na sprzedaż 360 milionów haseł i adresów e-mail