Zanieczyszczenia przemysłowe kojarzą się nam ze współczesną działalnością człowieka. Tymczasem międzynarodowy zespół naukowy odnalazł ślady pierwszej znanej nam rzeki zanieczyszczonej przez przemysł. Do jej zatrucia doszło około 7000 lat temu.

wadi-faynan-jordania-odkryto-zanieczyszczenia-przemyslowe-sprzed-7-tysiecy-lat

W wyschniętym obecnie korycie rzecznym w regionie Wadi Faynan w południowej Jordanii natrafiono na ślady zanieczyszczeń spowodowanych wytapianiem miedzi. Nasi neolityczni przodkowie mogli się wówczas uczyć metalurgii. Nowe odkrycie rzuca nieco światła na bardzo ważny punkt zwrotny w historii człowieka, zwany chalkolitem czyli epoką miedzi. To okres przejściowy pomiędzy epoką kamienia a epoką brązu.

Zamieszkujące tu populacje eksperymentowały z ogniem, ceramiką i rudami miedzi. Opracowane wówczas technologie, ich rozprzestrzenienie się i użycie metalu przez człowieka to początek nowoczesnego świata – mówi profesor Russell Adams z University of Waterloo. Miedź wytwarzano łącząc w ceramicznych tyglach węgiel drzewny z rudą miedzi i podgrzewając całość. To bardzo czaso- i pracochłonny proces. Początkowo miedziane przedmioty miały charakter symboliczny i spełniały funkcję społeczną. Posiadacz takiego przedmiotu zyskiwał poważanie w swojej grupie. Z czasem, gdy społeczności ludzkie się rozrastały rozprzestrzeniała się też produkcja miedzi. Powstawały kopalnie i coraz większe urządzenia do wytopu miedzi. Region ten stał się światowym centrum pierwszej rewolucji przemysłowej. Był też hubem innowacji technologicznych – mówi Adams.

Uczony zauważa jednak, że rewolucja ta miała swoją cenę. Produktem ubocznym wytopu miedzi był żużel bogaty w miedź, cynk, kadm, rtęć i wiele innych metali ciężkich. Trafiały one do wody i gleby, stamtąd do roślin, a w końcu do organizmów zwierząt i ludzi. Adam sądzi, że tysiące lat wydobycia i przetwarzania miedzi miały negatywny wpływ na zdrowie całych populacji. Mogła rozpowszechnić się bezpłodność, uszkodzenia płodów oraz dochodzić do przypadków wcześniejszych śmierci.

Adams i jego zespół próbują teraz zrozumieć zasięg i skutki tych zanieczyszczeń dla ludzi żyjących w epoce brązu. W regionie Faynan ludzie żyli bowiem od bardzo dawna i jest on bardzo dobrym miejscem do badania wczesnej działalności przemysłowej na zdrowie środowiska i populacji ludzkiej.

 

Źródło: KopalniaWiedzy.pl,  PhysOrg

Polecane:

Lagos, Nigeria - Ulewne deszcze i powódź zabiła 10 osób, spadło 178 mm wody w 18 godzin
Kostaryka - Chmura dymu wydobywa się z wulkanu Turrialba
Tysiąc lat temu w Iraku zimy były częstrze
Indie i Pakistan - Deszcze monsunowe zabiły już co najmniej 420 osób, najgorsza powódź od 50 lat
Antarktyda - Pod lodem znaleziono największy kanion na Ziemi, głęboki na 800 metrów, długi na 1000 k...
Australia - Burze z gradobiciem, ulewne deszcze powodujące błyskawiczne powodzie, to skutki nawałnic...
Tokio, Japonia - Ewakuacja pasażerów z południowokoreańskiego samolotu z 319 osobami na pokładzie, z...
Pojawiły się pierwsze karty w nowym standardzie UFS, pojemność do 256 GB, odczyt na poziomie 530 MB/...
Niemcy - Niezwykle rzadkie zjawisko w Würzburgu, wirujący lej powietrza i tęcza