Co najmniej 17 osób zginęło, a osiem zostało rannych, w niedzielnym ataku na restaurację w stolicy Burkina Faso, Wagadugu. Napastnicy to prawdopodobnie dżihadyści – poinformował w poniedziałek nad ranem minister łączności tego kraju Remis Dandjino.

Według świadków grupa uzbrojonych mężczyzn wtargnęła do tureckiej restauracji w Wagadugu w niedzielę wieczorem. Doszło do wymiany ognia między napastnikami a siłami bezpieczeństwa.

To już nie pierwszy raz

Sprawcy, których liczba nie jest znana, są „na piętrze budynku będącego celem ataku” – wynika z komunikatu ministra łączności cytowanego przez AFP. Poinformowano, że siły bezpieczeństwa, w tym elitarne jednostki żandarmerii, są na miejscu zdarzenia.

Według źródeł szpitalnych, na które powołuje się AFP, jest co najmniej dziesięcioro rannych, a wśród ofiar śmiertelnych jest przynajmniej jeden Turek. Z kolei Reuters, cytując ministra Dandjino, pisze o zmarłym obywatelu Francji.

Graniczące m.in. z Mali i Nigrem Burkina Faso od 2015 r. jest celem dżihadystów. Agencje zauważają, że do niedzielnego zamachu doszło w miejscu oddalonym o ok. 200 metrów od jednej z kawiarni, która była celem ataku terrorystycznego w styczniu 2016 r. Zginęło wówczas 30 osób, a rany odniosło ponad 70; większość ofiar stanowili cudzoziemcy. Do zamachu przyznała się wówczas regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM).

 

Źródło: tvn24.pl, PAP

Polecane:

New Jersey, USA - Awaria pompy cieczy chłodzącej w elektrowni atomowej Salem 2
Paks, Węgry - Trzęsienie ziemi blisko elektrowni atomowej, magnituda 2.8
Obserwujcie jutrzejszy wschód Słońca, tranzyt Wenus zakończy się o 6:49 czasu polskiego, kolejny w 2...
Chaos komunikacyjny w Europie
Jak powstają wspomnienia, naukowcy stymulowali hipokamp w mózgu i obserwowali cząsteczki beta-aktyny
W ciągu doby wystąpi burza geomagnetyczna, do magnetosfery Ziemi dociera plazma po ostatnim silnym r...
Indie - Oprócz płotu odgradzającego Indie od Pakistanu będą wiązki laserowe i czujniki wyczuwające d...
RPA - Czarnoskóremu mężczyźnie przeszczepiono penisa od białoskórego dawcy, to trzecia już transplan...
Atomristor to najcieńsze urządzenie do przechowywania danych, grubość całej komórki pamięci wynosi o...