We Francji jest obecnie około dwóch tysięcy nieletnich dżihadystów – alarmuje francuski dziennik “Le Figaro”. Według dziennikarzy dzieci łatwo ulegają indoktrynacji, a mogą być równie okrutne jak dorośli. Propaganda w internecie czyni je fanatykami.

we-francji-jest-juz-2-tysiace-nieletnich-dzihadystow

– Wobec prawa to dzieci. W rzeczywistości gotowe są siać terror wokół. To bojownicy dżihadu – rozpoczyna komentarz zastępca redaktora naczelnego “Le Figaro” Yves Threard. Po czym wylicza, że takich dzieci jest obecnie we Francji 2000, dwa razy więcej niż przed dziewięcioma miesiącami. – One są Francuzami! – podkreśla.

 

Niebezpieczny internet i nieskuteczne szkoły

– Wiele z nich to neofici i nie wszystkie pochodzą ze sfanatyzowanych rodzin – twierdzi komentator, podkreślając, że “jest wśród nich coraz więcej dziewcząt”. – Wszystkie są dziećmi internetu – medium, w którym dokonała się ich radykalizacja – zauważa.

Threard wyraża przekonanie, że “tradycyjny arsenał sądownictwa dla nieletnich, jest, oczywiście, niewystarczający”. Komentator pisze, że choć wzmocniono służby wywiadowcze i monitoring internetu, to “huragan (radykalizacji) jest tak potężny, że istniejące odpowiedzi są niezdatne lub trudne do zastosowania”.

Autor artykułu wzywa do odejścia od “demagogicznych reform wprowadzanych od dziesięcioleci” i całkowitej “zmiany systemu edukacji”.

 

Dzieci łatwiej nawrócić

Psychoanalityk Patrick Amoyel, który w Nicei pomaga rodzinom sfanatyzowanych dzieci oraz szkoli pracowników państwowych do walki z radykalizmem, twierdzi w tym samym numerze paryskiego dziennika, że “28 proc. francuskich muzułmanów określić można jako ekstremistów”. – W niektórych rodzinach hidżab zakłada się trzy- czy czteroletnim dziewczynkom. Taką tendencję zaobserwować można wśród czwartego pokolenia (imigrantów) – zauważa.

Według tego psychoanalityka dzieci mogą być równie okrutne, co dorośli. Jego zdaniem “ich indoktrynacja może być szybsza, gdyż dzieci są z natury bardziej ekstremistyczne w swych wyborach”.

Powołując się na swe nicejskie doświadczenia Amoyel stwierdza, że zradykalizowane 14-latki “znają teksty, potrafią cytować Koran, nauczyły się zasad salafizmu”.

Zaznacza jednocześnie, że pociechę stanowi fakt, że dzieci można łatwo odzyskać. – Łatwiej jest nadać nowy sens myślenia nastolatkowi niż 30-latkowi – ocenia ekspert.

 

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Portugalia ostrzega - Malaria i inne groźne afrykańskie choroby mogą trafić do Europy
Yellowstone, USA - Katastrofa ekologiczna w pobliżu słynnego parku narodowego
Niemcy - Naukowcy przewidują, że raz na 10 lat wystąpi katastrofa nuklearna, największe ryzyko jest ...
Polska - Znaleziono skamieliny najstarszych żółwi świata, 215 mln lat
Całkiem możliwe, że pozostaną 3 pory roku z zimniejszym kwietniem i cieplejszym grudniem
Supernowa Keplera - Nowe badania dzięki kosmicznemu teleskopowi Suzaku
Barcelona, Hiszpania - Uczeń szkoły średniej w wieku poniżej 14 lat zabił nauczyciela z kuszy
Przedstawiono pierwszy kwantowy procesor, który przeniósł kubity zakodowane w pojedynczych cząstkach...
Bazylea, Szwajcaria - Dwóch uzbrojonych napastników weszło do kawiarni i zaczęło strzelać, zginęły d...