We Włoszech, których prawie połowa terytorium to teren sejsmiczny, a lawiny błotne są codziennością w wielu stronach, brakuje geologów. Liczba naukowców, uważanych za niezbędnych maleje w takim tempie, że być może trzeba będzie sprowadzać ich z zagranicy.

Etna

Ze względu na regularne trzęsienia ziemi i dużą częstotliwość występowania klęsk żywiołowych, a także aktywność wulkanów, przede wszystkim Etny, geolodzy należą do ścisłej czołówki najbardziej potrzebnych ekspertów we Włoszech.

Tymczasem jest ich coraz mniej, a liczba ta jeszcze spadnie z powodu drastycznej redukcji wydziałów geologicznych na uczelniach w całym kraju. Dane na ten temat przedstawił prezes Krajowej Rady Geologów Gian Vito Graziano.

– Podczas następnej powodzi, kolejnego trzęsienia ziemi czy lawiny błotnej , wszyscy będą szukać pomocy geologów, ale ich już nie będzie. Będziemy musieli sprowadzić ich z zagranicy, bo doprowadzono do tego, że jest to zawód na wymarciu – oświadczył Graziano, cytowany przez włoskie media. Jego słowa, podkreśla się, wywołują niepokój.

 

„Katastrofalna wizja”

Graziano zapewnił, że nie przesadza, a przedstawiając katastroficzną wizję kraju bez geologów ostrzega, do czego może doprowadzić decyzja Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego o redukcji wydziałów geologicznych. Z 34 działających do niedawna w całych Włoszech pozostało ich 8, ale i tym, jak dodał, za kilka lat może grozić zamknięcie z powodu cięć w nakładach.

– W kraju nierównowagi hydrogeologicznej i zagrożenia sejsmicznego oraz wulkanicznego panuje ogólna obojętność wobec powolnego zanikania dyscypliny naukowej – oświadczył szef Rady Geologów.

Za najbardziej drastyczny uznał przykład regionu Emilia-Romania, gdzie zamknięto wszystkie wydziały nauki o ziemi. Tymczasem to właśnie tam w odstępie kilku dni w 2012 roku doszło do dwóch katastrofalnych w skutkach trzęsień ziemi , w których zanotowano ponad 20 ofiar śmiertelnych i wielomiliardowe straty.

Eksperci podkreślają, że warunki geologiczne Italii wymagają tymczasem jak największych inwestycji w tę naukę, podobnie jak w w upowszechnianie wiedzy geologicznej, której stan uważa się za bardzo niski. Budowanie domów mieszkalnych w dawnych korytach rzek i na zboczach wzgórz, gdzie występuje wysokie zagrożenie lawin błotnych, jest bowiem codziennością Włoch.

brakuje geologów, Włochy, aktywność sejsmiczna, lawiny błotne, wulkany, missing geologists, Italy, seismic activity, mudslides, volcanoes.

Polecane:

Francja - Kwarantanną objęto samolot po tym jak pasażerowie zaczęli kichać, kaszleć i gorączkować, p...
Niemcy - Wielka akcja ratowania grotołaza w Bawarii, utknął na 1000 metrów pod ziemią w jaskini Ries...
UK - Pomysłowy Brytyjczyk na czas remontu drogi zrobił własną, skracając objazd z 20 km do 365 metró...
Malawi - Od kilku dni trwa największa powódź w historii kraju, zginęło co najmniej 176 osób, 200 tys...
Przechwycony 5 dni temu przez brytyjskie myśliwce rosyjski bombowiec strategiczny Tu-95 miał na pokł...
Svalbard - Przez zmiany klimatu zwierzętom polarnym coraz bardziej brakuje jedzenia
Wykryto cztery poważne luki bezpieczeństwa w urządzeniach z systemem Android opartych na chipsetach ...
Na Uniwersytecie Harvarda stworzono metaliczny wodór, dokonano tego w diamentowym kowadle pod ciśnie...
Bangladesz - Kolejny przypadek wyjątkowo rzadkiej choroby skóry, 10-letnia dziewczynka "zamieni...