Już jutro, 21 kwietnia 2015 r., dojdzie do brzegowego zakrycia jednej z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie – Aldebarana. Ostatnio takie zjawisko z terytorium Polski można było obserwować 17 lat temu.

Aldebaran i Księżyc

Mieszkańcy północno-wschodniej Polski będą mogli zobaczyć, jak Księżyc jest bardzo blisko Aldebarana, nie zakrywa go całkowicie, a jedynie muska swoją krawędzią. Efekt będzie taki, jakby gwiazda pojawiała się i znikała, mrugając przy krawędzi Księżyca.

 

Aldebarana zasłonią pagórki na Księżycu

– Aldebaran będzie znikał za pojedynczymi pagórkami na Księżycu, a pojawiał się w księżycowych dolinach. Astronomowie, ustawiając się w pewnej linii i rejestrując czasy pojawiania się gwiazdy i jej znikania, będą wtedy mogli dokładnie wyznaczyć profil gór księżycowych. Dzisiaj to w zasadzie zabawa dla sportu, bo dzięki wykorzystaniu zaawansowanych sond kosmicznych doskonale znamy topografię Księżyca. Jednak kiedyś to była jedyna szansa na poznanie wysokości i kształtu gór księżycowych – mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

 

Bardzo jasna gwiazda

Aldebaran to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Byka i jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie, świecąca charakterystycznym czerwonym blaskiem.

– Księżyc przemieszczający się dookoła Ziemi co jakiś czas przysłania różne gwiazdy. To się zdarza każdej nocy. Z reguły są to jednak gwiazdy dosyć słabe, których zakrycia można obserwować przez teleskop czy lornetkę. Są jednak cztery jasne gwiazdy, które mogą być zakryte przez Księżyc i ich zakrycia są widoczne gołym okiem. Jedną z nich jest właśnie Aldebaran – mówi Wójcicki.

Transmisję z zakrycie zobaczycie tu

Kolejne nastąpi 23 grudnia

Najbardziej efektowne zakrycie Aldebarana nastąpi pod koniec roku -23 grudnia.

– Wtedy do zakrycia dojdzie wysoko nad naszymi głowami. Każdy będzie mógł zobaczyć, jak Księżyc ciemnym brzegiem swojej tarczy zbliża się do jasnej, czerwonej gwiazdy, aż znika ona za jego krawędzią, by po godzinie pojawić się po drugiej stronie. Zjawisko zobaczymy nawet w centrum miasta, jednak aby było lepiej widoczne, warto użyć lornetki czy teleskopu – radzi Wójcicki.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo

 

Polecane:

Rosną szanse na szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola
USA - Brutalne morderstwo na Florydzie, zabił bezdomnego, zjadł oko i kawałek mózgu
Arktyka - Woda wycieka z jezior na grenlandzkim lądolodzie, są dwa przeciwne scenariusze zmian
Chiny chcą wydzierżawić 5 proc Ukrainy na 50 lat, to obszar wielkości Belgii - Chiny są czołowymi dz...
USA - Znów rozpadał się śnieg, w Detroit spadło blisko 8 cm świeżego puchu
USA - Na Uniwersytetu Harvarda stworzono komórki macierzyste, które potrafią wydzielać substancje to...
Brazylia - Największa susza od 1930 roku, 46 milionów mieszkańców dotkliwie odczuwa skutki
Irlandia - Kolejne protesty na ulicach Dublina, ludzie nie chcą płacić za wodę, do stycznia woda był...
Meridian, USA - Osuwisko ziemi pochłonęło 15 samochodów [Video]