We wtorek o godz. 3 czasu polskiego asteroida wielkości trzech boisk futbolowych przeleci niespełna 3 mln kilometrów od Ziemi. By zostać świadkiem jej przelotu w czasie rzeczywistym nie trzeba fatygować się do najbliższego obserwatorium, czy stać przy lunecie – wystarczy mieć dostęp do internetu.

Asteroida 2000 EM26 o wielkości około 270 m, lecąca z prędkością 12,37 km/s (około 44532 km/h), zbliży się do Ziemi około 2.00 GMT (3.00 czasu polskiego). Dystans, jaki będzie ją wtedy dzielił od Błękitnej Planety, wyniesie zaledwie 2,7 mln km.By zostać świadkiem niecodziennego zjawiska nie trzeba ani dysponować lunetą, ani też odwiedzać lokalnego obserwatorium – wystarczy dostęp do internetu. Przekaz nadawany będzie na żywo przez serwis Slooh,współpracujący z 16 obserwatoriami na całym świecie.

Przekaz i ekspert online

Podczas transmisji każdy zainteresowany będzie mógł zadawać pytania, tagując je w serwisach społecznościowych typu Twitter czy Facebook hashtagami „#asteroid”. Odpowiedzi udzielać będzie Bob Berman, jeden z gospodarzy serwisu Slooh.

Obraz będzie przekazywany przez teleskop znajdujący się na szczycie wulkanu Teide na Kanarach. To najwyższe wzniesienie na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie oraz na całym terenie należącym do Hiszpanii. Dzięki doskonałym warunkom obserwacyjnym powstał tam kompleks astronomiczny.

Bliska i niebezpieczna

Obiekt odkryto 5 marca 2000 roku i zaklasyfikowano go do dwóch grup – tzw. obiektów bliskich Ziemi (Near-Earth Asteroid, w skrócie NEA) oraz obiektów potencjalnie niebezpiecznych (Potentially Hazardous Asteroid, w skrócie PHA).

Choć asteroida będzie blisko, nie grozi nam ani kolizja, ani powtórka z rosyjskiego Czelabińska, nad którym to 15 lutego 2013 roku eksplodował obiekt o średnicy 17 metrów.

Źródło: Reuters, space.com, tm

Polecane:

Chiny - Ulewy i grad wielkości kurzych jaj zniszczył domy i uprawy na północy kraju
Chiny pod koniec obecnej dekady planują umieszczenie na orbicie dużej, załogowej stacji kosmicznej
USA - Podwójna ogromnych rozmiarów trąba wodna na Jeziorze Michigan [Video]
USA - Ponad 90 procent Kalifornii nadal ma suszę
Alkohol z organizmu dostaje się do łez i zaburza wzrok, szczególnie w nocy
W mózgu samicy owada znaleziono dwie grupy neuronów, które decydują o tym, czy samica zdecyduje się ...
Chiny - Bardzo duże opady śniegu w Tybecie, od 17 lat nie spadło tyle białego puchu
NASA szykuje ogromną rakietę, będzie wyższa niż Statua Wolności i będzie mogła wynieść na orbitę 130...
Sopot, Polska - 36-latek strzelał z broni hukowej w restauracji pełnej klientów, następnie zaatakowa...