Dwa zespoły astronomów, kierowane przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, spojrzały 13 mld lat wstecz. Dzięki temu ekspertom udało się odkryć tajemnice kwazarów, jednych z najjaśniejszych obiektów we Wszechświecie.

Kwazar

Kwazary to bardzo jasne obiekty, zasilane energią z czarnej dziury. Naukowcy (za pomocą kombinacji danych zebranych przez potężne teleskopy radiowe oraz symulacji superkomputera) stwierdzili, że kwazary wyrzucają z siebie zimny gaz (często określany “galaktycznym gradem”) z prędkością 2 tys. km/s, na odległość 200 tys. lat świetlnych. To dużo dalej niż wcześniej sądzono.

Tajemnica pędu

Szczegółowe porównanie najnowszych obserwacji i symulacji pozwoliło naukowcom zrozumieć, jakim cudem możliwe jest osiągnięcie takiej prędkości. Gaz ogrzewa się do temperatury dziesiątek milionów stopni, dzięki energii uwalnianej przez czarną dziurę. Nagromadzenie ciśnienia “przyspiesza” gaz i wypycha go do galaktyki.

Symulacje superkomputera pokazują, że oddalając się od galaktyki macierzystej jest wystarczająco dużo czasu, żeby ciepły gaz ochłodził się do temperatury, którą będzie w stanie wykryć teleskop radiowy.

Zasilane energią czarnych dziur

– Pierwszy raz widziałem, jak zimny gaz przemieszcza się z tak dużą prędkością i na tak duże odległości – powiedziała Claudia Cicone, doktorantka w Instytucie Kosmologii na Uniwersytecie Cambridge. – To jest nie do pojęcia, jak tak zimny gaz może tak szybko się poruszać – dodała.

Obserwacje Cicone pozwoliły drugiemu zespołowi naukowców, specjalizujących się w symulacjach na superkomputerze, opracować szczegółowy, teoretyczny model gazu wyrzuconego przez jasnego kwazara.

– Okazało się, że w czasie gdy gaz wyrzucany jest z kwazara i ma bardzo wysoką temperaturę, to udaje się go ostudzić poprzez radiacyjne chłodzenie. Podobnie jak Ziemia stygnie podczas bezchmurnej nocy – powiedział Tiago Costa, doktorant z Instytutu Astronomii. – Zadziwiające jest to, że w tak odległej galaktyce w młodym Wszechświecie, spełniane są warunki, które powodują dość szybki ruch ochładzający gaz – dodał.

Obserwacje prowadzone z Alp Francuskich

Teleskop radiowy, którym dokonano obserwacji to interferometr IRAM Plateau De Bure w Alpach Francuskich. Za pomocą tego urządzenia można zaobserwować zimny gaz, który napędza formowanie się gwiazd oraz galaktyk. Obserwacja zimnego gazu jest możliwa jedynie w paśmie promieniowania radiowego.

Wyniki badań zostały opublikowane 16 stycznia w dwóch czasopismach “Monthly Notices” oraz “The Royal Astronomical Society and Astronomy & Astrophysics”.

Polecane:

CERN - Według nieoficjalnych informacji w LHC osiągnięto rekordową temperaturę 5.5 biliona stopni Ce...
Zaledwie 13 lat świetlnych od nas jest planeta nadająca się do zamieszkania, może istnieć na niej ży...
Kofeina dobra na depresję
Curiosity jest już rok na Marsie, przesłał 70 tys. zdjęć, transfer danych wyniósł 190 GB
USA - Odnotowano gwałtowne spadki temperatury, w ciągu doby nawet o 25 st.C, w Syracuse w zaledwie 3...
Pierścienie Saturna i trzy jego księżyce na zdjęciu z sondy Cassini
USA - Kalifornijska susza i rekordy temperatur zmniejszają pokrywę śnieżną w górach Sierra Nevada, j...
Kalifornia, USA - Pustynna Dolina Śmierci pokryła się dywanem kolorowych kwiatów, od października sp...
Wyhodowano serce z komórek ludzkiej skóry, które cofnięto w rozwoju genetycznym do etapu komórek mac...