Amerykańskie badania sugerują, że używanie telefonów komórkowych może powodować nowotwory. W ramach państwowego Narodowego Programu Toksykologicznego (NTP) stwierdzono, że u szczurów narażonych na działanie fal używanych do łączności komórkowej, stwierdzono „rzadkie przypadki” dwóch rodzajów zmian nowotworowych – w mózgu i sercu.

Telefon i fale elektromagnetyczne

To może być przełom w sporze o to, czy używanie telefonów komórkowych powoduje raka. Dotychczasowe badania dawały bowiem niejednoznaczne wyniki. Niektóre z nich sugerowały, że długotrwale używane komórki mogą – chociaż nieznacznie – zwiększać ryzyko powstawania nowotworów. Większość badań nie wskazywała jednak, że istnieje związek między używaniem telefonów komórkowych, a rakiem. M.in. ostatnio przeprowadzona analiza statystyk dotyczących nowotworów wśród Australijczyków nie wskazała na zmianę trendów w kwestii zachorowań od momentu wprowadzenia do powszechnego użytku telefonów komórkowych.

Tym razem jednak amerykańskie badania nie pozostawiają wątpliwości, że istnieje pewien związek między ekspozycją na fale radiowe używane w łączności komórkowej, a częstością występowania guzów w mózgach i sercach szczurów. Naukowcy z NTP podkreślają, że to były szerokie i długotrwałe badania, które kosztowały 25 mln dolarów. Użyto do nich 2,5 tysiąca szczurów, które eksponowano przez dwa lata, w różnym nasileniu, nawet przez wiele godzin dziennie, na działanie mikrofal o częstotliwości 900 i 1900 megaherców, używanych w łączności komórkowej.

NTP zapowiada dalsze badania, w celu „określenia możliwego zagrożenia dla zdrowia ludności Stanów Zjednoczonych”.

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Kambodża - Już 207 ofiar powodzi, tysiące osób ewakuowanych
Mozambik - Tropikalna burza, ulewy do 50 litrów na m2, wiatr do 120 km/h i sześciometrowe fale
Fukushima, Japonia - Z powodu mrozu powstał kolejny radioaktywny wyciek
Europa - ESA utraciła łączność z bardzo ważnym satelitą Envisat do monitorowania lądów, oceanów, pok...
Islandia - 20 silnych wstrząsów w 12 godzin, najsilniejszy wstrząs wynosił 5.7 w skali Richtera
Antarktyda - Skamielinę pingwina olbrzyma odkryli argentyńscy naukowcy, miał 2 metry wzrostu i żył 3...
Holandia - Linie lotnicze KLM wysłały za ocean samolot napędzany w 25 proc. zużytym olejem kuchennym
Włochy - W wulkanie Etna otworzył się nowy krater [Video]
USA - Groźny front atmosferyczny przemieszcza się przez południe kraju, w Houston zalane ulice