Amerykańskie badania sugerują, że używanie telefonów komórkowych może powodować nowotwory. W ramach państwowego Narodowego Programu Toksykologicznego (NTP) stwierdzono, że u szczurów narażonych na działanie fal używanych do łączności komórkowej, stwierdzono “rzadkie przypadki” dwóch rodzajów zmian nowotworowych – w mózgu i sercu.

Telefon i fale elektromagnetyczne

To może być przełom w sporze o to, czy używanie telefonów komórkowych powoduje raka. Dotychczasowe badania dawały bowiem niejednoznaczne wyniki. Niektóre z nich sugerowały, że długotrwale używane komórki mogą – chociaż nieznacznie – zwiększać ryzyko powstawania nowotworów. Większość badań nie wskazywała jednak, że istnieje związek między używaniem telefonów komórkowych, a rakiem. M.in. ostatnio przeprowadzona analiza statystyk dotyczących nowotworów wśród Australijczyków nie wskazała na zmianę trendów w kwestii zachorowań od momentu wprowadzenia do powszechnego użytku telefonów komórkowych.

Tym razem jednak amerykańskie badania nie pozostawiają wątpliwości, że istnieje pewien związek między ekspozycją na fale radiowe używane w łączności komórkowej, a częstością występowania guzów w mózgach i sercach szczurów. Naukowcy z NTP podkreślają, że to były szerokie i długotrwałe badania, które kosztowały 25 mln dolarów. Użyto do nich 2,5 tysiąca szczurów, które eksponowano przez dwa lata, w różnym nasileniu, nawet przez wiele godzin dziennie, na działanie mikrofal o częstotliwości 900 i 1900 megaherców, używanych w łączności komórkowej.

NTP zapowiada dalsze badania, w celu “określenia możliwego zagrożenia dla zdrowia ludności Stanów Zjednoczonych”.

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Szwajcaria - Sprzedano 15-karatowy pomarańczowy diament za 35.5 mln dolarów
Rosja - Zasypało drogę federalną na odcinku 190 km, tysiące aut uwięzionych w gigantycznym zatorze
Ukraina - Prawdopodobnie około 100 osób zabitych tylko dzisiejszego dnia w walkach w Kijowie
Włochy - Dwie fikcyjne organizacje dobroczynne wysłały co najmniej 100 kontenerów odpadów toksycznyc...
Peru - Na skutek ulewnych deszczy wystąpiły powodzie i osuwiska błotne, zginęło co najmniej 9 osób
Tegoroczny wrzesień był najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów
Upały w Brazylii, w Blumenau termometry wskazywały 41.3 st.C.
USA - Mężczyzna wpadł do gorącego źródła w Parku Narodowym Yellowstone
W Australii powstanie superautostrada dla samochodów elektrycznych, będzie biegła wzdłuż Wielkiej Ra...