To jest wiadomość, która wielu z nas ucieszy. Bardzo ucieszy. Najnowsze wyniki badań naukowych, opublikowanych na łamach czasopisma „Nutrition and Diabetes” wskazują, że makaron nie tuczy. Co więcej, zdaniem naukowców z Institute for Research, Hospitalization and Health Care (I.R.C.C.S.) Neuromed we włoskim Pozzilli, może nawet odchudzać. Pod warunkiem jednak, że jest składnikiem tak zwanej diety śródziemnomorskiej. Właśnie dla niej prowadzono badania.

Makaron

Makaron jest nieodłącznym składnikiem tak zwanej diety śródziemnomorskiej, którą dość jednoznacznie postrzega się jako zdrową i nietuczącą. Jednak sam makaron nie cieszy się dobra opinią. Badacze z Pozzili postanowili sprawdzić, czy faktycznie może przyczyniać się do wzrostu wagi. Przeanalizowali przypadki około 23 tysięcy osób. Okazało się, że makaron nie tylko nie tuczy, ale jego spożycie może doprowadzić do spadku indeksu masy ciała (BMI) i zmniejszenia się ryzyka otyłości, zarówno ogólnej, jak i brzusznej.

Analiza danych, dotyczących budowy ciała oraz zwyczajów żywieniowych tych osób pokazała, że wbrew przypuszczeniom upodobanie do makaronu nie tylko zwiększa masy ciała, ale wręcz przeciwnie– mówi pierwszy autor pracy George Pounis. Dane pokazują, że osoby, które jedzą tyle makaronu ile chcą mają zdrowszy indeks masy ciała (BMI), przeciętnie mniejszy obwód w talii i lepszą proporcję talia-biodra –dodaje.

Popularna opinia głosi, że jeśli dbamy o wagę, makaron jest niepożądany. Niektórzy całkowicie wykluczają go ze swojej diety– dodaje Licia Iacoviello, szefowa Laboratory of Molecular and Nutritional Epidemiology w Instytucie Neuromed.W świetle naszych badań, to bezzasadne. Makaron jest podstawowym składnikiem diety śródziemnomorskiej i nie ma powodu, by z niego rezygnować. Przestrzeganie tej diety z jej wszystkimi składnikami i – oczywiście – z umiarkowaniem, jest dobre dla naszego zdrowia –mówi.

 

Źródło: PAP, rmf24

 

Polecane:

Arktyka - Rozpoczęły się badania nad wpływem rozbłysków słonecznych na GPS
Czechy - Na północy kraju najzimniej od 30 lat, minus 27 st.C.
Pakistan - Wtorkowe trzęsienie ziemi zniszczyło setki domów, pozbawiając ludzi dachu nad głową
USA - Rzeki atmosferyczne przyczyną opadów na zachodnim wybrzeżu kraju, są one tunelami aerodynamicz...
USA - Nie zadziałał zastrzyk, skazany obudził się w trakcie egzekucji, po kilkudziesięciu minutach z...
Nowa Zelandia - Znaleziono 22 młode walenie na jednej z plaż Wyspy Północnej
Korea Południowa - Operator elektrowni jądrowych poinformował, że jego systemy komputerowe zostały z...
Jemen - Coraz większy chaos z powodu walki o władzę
Nowy antydepresant prawdopodobnie będzie w stanie poprawić nastrój już w ciągu kilku godzin, nie tyg...