Premier Węgier Viktor Orban poinformował w piątek w publicznym radiu, że planowany podatek od przesyłu danych w internecie, który wywołał wiele kontrowersji, „nie może zostać przyjęty w obecnej formie”.

Węgry - Manifestacje

Zapowiedział, że w styczniu przeprowadzone zostaną „narodowe konsultacje” w tej sprawie.

 

Techniczna zmiana?

Orban bronił decyzji rządu w sprawie rozszerzenia podatku telekomunikacyjnego na przesył danych w internecie, określając taki krok jedynie jako „techniczną zmianę w opodatkowaniu”. Według niego intencje rządu zostały źle zrozumiane przez opinię publiczną, ale „w obecnych okolicznościach” żadne zmiany nie zostaną wprowadzone. Wskazał, że „dyskusja na ten temat zboczyła na złe tory”.

Głosowanie w parlamencie miało się odbyć w połowie listopada.

 

2 zł za 1 GB

W pierwotnej wersji propozycja rządu przewidywała, że od każdego gigabajta przesłanych danych dostawcy usług internetowych będą płacić podatek w wysokości 150 forintów (równowartość 49 eurocentów). Rządząca partia Fidesz przedstawiła w poniedziałek projekt poprawki, ustanawiającej górną granicę kwoty tego podatku na poziomie 700 forintów (2,30 euro) miesięcznie w przypadku klientów detalicznych oraz 5 tys. forintów (16,2 euro) w przypadku firm.

 

Krytyka i protesty

Zapowiedzi opodatkowania wywołały w minionych dniach wielotysięczne demonstracje. Wskazywano, że podatek utrudni dostęp do internetu np. biedniejszym szkołom lub uniwersytetom, pogłębiając nierówności społeczne. Mówiono również o ograniczaniu elementarnych praw i swobód demokratycznych.

Węgierskie plany skrytykowała także Komisja Europejska. Rzecznik unijnej komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, Ryan Heath, nazwał je „strasznym pomysłem”, który będzie „hamulcem wolności”. – To nie zafunkcjonuje (…). Każdy rząd, który wprowadza taki podatek, idzie w złym kierunku – podkreślił rzecznik na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypominał, że komisarz Kroes już kilka dni temu wyraziła na Twitterze poparcie dla społecznych protestów przeciwko planom Budapesztu.

Po piątkowym oświadczeniu Orbana przeciwnicy podatku zapowiedzieli na wieczór „świętowanie”.

 

Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Polecane:

25 komet uderzyło w słońce w zaledwie 10 dni !
UE - Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie będzie już pomagać Grecji, we wrześniu kraj może zbankrutow...
USA - Wodne tornado na Florydzie [Video]
Włochy - W lipcu zarejestrowano rekordowe 2874 wstrząsy sejsmiczne, to prawie 100 na dobę i 2 razy w...
Voyager 1 oficjalnie opuścił Układ Słoneczny, przez 36 lat sonda przeleciała 19 mld km, czyli 17.6 g...
Inwazyjny gatunek chrząszcza pożarł lasy pod Moskwą i przesunął się 235 km na zachód w głąb Europy, ...
Belgia - Parlament zgodził się na eutanazję dzieci, nie określono granicy wieku minimalnego
USA - Z komórek macierzystych zbudowano model wrażliwej na światło siatkówki oka
Polska - Przeprowadzono pierwszy zabieg wszczepienia nowej generacji repozycjonowalnej zastawki serc...