Szakale złociste, które rozmnożyły się na południu Węgier, powodują miliardowe straty. Zabijają zwierzęta leśne oraz hodowlane – informuje dziennik “Magyar Hirlap”. Za kilka dni ma się zacząć trwający tydzień masowy odstrzał drapieżników.

Węgrzy planują masowy odstrzał szakali złocistych

Węgrzy planują masowy odstrzał szakali złocistych

Jeszcze w 1989 r. szakal złocisty był uważany na Węgrzech za gatunek wymarły; ale z powodu wojen na terenie byłej Jugosławii w latach 90. ponownie pojawił się na południu kraju, a teraz można go spotkać już na prawie całym obszarze Węgier – powiedział wiceprzewodniczący Węgierskiego Stowarzyszenia Hodowców Owiec i Kóz Pal Juhasz.

 

Przybyły z południa, świetnie sobie radzą

Zwierzęta te polują głównie na gryzonie i małe zwierzęta leśne, ale także na cielęta daniela, jelenia i sarny; ich ofiarą padają również młode dziki, a nawet cielne łanie.

Zdaniem Juhasza problem szakali złocistych dotyka około jednej trzeciej spośród 8 tys. węgierskich hodowców owiec. Co roku szakale zabijają około 10 tys. jagniąt, co oznacza straty w wysokości prawie 200 mln ft (2,8 mln zł).

Jak zaznaczył Juhasz, w okresie wiosennym stado owiec liczące 300 osobników może wraz z jagniętami zwiększyć się do 600-660 sztuk, a ogrodzenia pastwisk czy letnich zagród nie zapewniają ochrony przed atakującymi w sforze szakalami złocistymi.

Według hodowców owiec ich sytuację ułatwiłyby zmiany w ustawodawstwie, bo o ile obecnie, gdy dzikie zwierzęta spowodują szkodę np. na plantacji kukurydzy, to jej właścicielowi przysługuje odszkodowanie, ale jeśli szakal złocisty porwie 5-6 jagniąt, hodowca nie może liczyć na rekompensatę finansową.

Juhasz dodał, że niemal tyle samo strat co szakale złociste powodują hodowcom dzikie psy, ale i tak największe szkody przynoszą zwykłe kradzieże. Cena dorosłej owcy zarodowej wynosi 35-100 tys. ft (450-1400 zł) i nie są rzadkością straty z tytułu kradzieży sięgające 200-300 tys. ft.

Prezes komisji ochrony dzikich zwierząt w Węgierskiej Krajowej Izbie Łowieckiej Gyula Varga oszacował, że szakal złocisty powoduje też miliardowe straty w pogłowiu dzikich zwierząt. Jak podkreślił, według cen w księdze łowieckiej cielę daniela czy jelenia jest warte 100 tys. ft (1400 zł).

Varga zaznaczył, że szakal złocisty to inteligentne i ostrożne zwierzę, które przemieszcza się w sforach. Nie ma ono na Węgrzech naturalnego wroga, a tam, gdzie się pojawia, spada populacja lisów.

Jak dodał, o ile na początku lat 90. w ogóle nie polowano na szakale złociste, to w 2013 r. zastrzelono już na Węgrzech 1813 sztuk.

Według Vargi za kilka dni z inicjatywy Izby zacznie się w komitacie (województwie) Somogy na południowym zachodzie Węgier tygodniowy program przerzedzania populacji szakala złocistego, lisa i gawrona. Myśliwi i stowarzyszenia łowieckie, które osiągną najlepsze wyniki, mogą liczyć na nagrody – oznajmił Varga.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Kodak ogłosił upadłość, 132 lata na rynku, w 1975 roku zrobili pierwszy aparat cyfrowy
Gwatemala - Duża erupcja wulkanu Santiaguito, który jest boczną kopułą wulkanu Santamaría
Afryka - Meteoryty znalezione na Saharze pochodziły z Marsa, oderwały się jak czerwona planeta miała...
Za kilka dni kometa ISON dotrze do Słońca, przeczytaj gdzie i o której można ją wypatrywać
WHO - W trzy dni 45 ofiar wirusa Ebola, 1711 zarażonych i 932 zgony, najwięcej w Liberii
ESO - Masywny zewnętrzny dysk materii zasila powstawanie planet w układzie podwójnym, nigdy wcześnie...
Flores, Indonezja - Archeolodzy odnaleźli czaszkę i kości "hobbita"
Anomalie pogodowe zanotowane w 2015 roku, w wielu częściach świata padły rekordy temperatury i opadó...
W Kurdystanie odkryto nieznany gatunek ryby, nie ma łusek ani oczy, żyje w niedostępnych podziemnych...