Wenezuelski rząd wprowadził dwudniowy tydzień pracy w sektorze publicznym. Powodem podjęcia tak radykalnych środków jest potężny kryzys energetyczny, z którym zmaga się południowoamerykański kraj.

Zapora guri - Wenezuela

To nie pierwsze w ostatnim czasie działania wenezuelskiego rządu, które mają na celu ograniczenie zużycia energii. Przedłużająca się susza spowodowana zjawiskiem El Nino doprowadziła do ekstremalnej sytuacji w kraju. Na skutek tego drastycznie obniżył się poziom wody w zaporze Guri, która dostarcza większość zużywanej w Wenezueli energii.

Sektor energetyczny jest dramatycznie niedoinwestowany, a kolejne próby dywersyfikacji źródeł kończyły się fiaskiem.

Na początku kwietnia prezydent Nicolas Maduro ogłosił, że zmniejsza liczbę dni roboczych z pięciu do czterech w tygodniu. Zdecydowano się także na przesunięcie czasu o pół godziny.

Po miesiącach niezapowiedzianych przerw w dostawach prądu, rząd poinformował w zeszłym tygodniu o wprowadzeniu specjalnego planu zarządzania elektrycznością. W większości wenezuelskich stanów obowiązuje przerwa w dostępie do prądu przez cztery godziny dziennie. Maduro zaapelował też do mieszkańców, by w miarę możliwości ograniczali korzystanie z urządzeń AGD, np. suszarek.

Zapora guri - Wenezuela -2

Poniedziałek, wtorek i weekend

– Guri przeradza się w pustynię. Podejmiemy odpowiednie środki i ją uratujemy – zapowiedział prezydent. Od środy w Wenezueli tydzień pracy w sektorze publicznym będzie jeszcze krótszy: od poniedziałku do wtorku, w godzinach 7-13. Pensje mają być natomiast wypłacane bez zmian. W sektorze publicznym pracuje ok. 2,8 mln osób.

Susza w Wenezueli

Krytycy: pomysł bez sensu

Krytycy szydzą z najnowszego pomysłu Maduro i przekonują, że jeszcze bardziej spadnie już i tak słaba wydajność pracy. Uważają też, że niekoniecznie pomoże to w oszczędzaniu energii: ludzie będą po prostu więcej czasu spędzać w domach i tam używać urządzeń elektrycznych.

„Maduro twierdzi, że rząd nie przestaje pracować ani na sekundę. Oczywiście. Z wyjątkiem śród, czwartków, piątków, sobót i niedziel” – napisał na Twitterze publicysta Leonardo Padron ze sprzyjającej opozycji gazecie „El Nacional”.

Susza w Wenezueli 2

Źródło: Reuters, El Pais, tvn24.pl

Polecane:

Japonia - Kolejne trzęsienie ziemi w ciągu 36 godzin, 79 km od Sendai, 94 km od Fukushimy, magnituda...
Na Wyspy Kanaryjskie poleciał piasek z Sahary
Bośnia - Gwałtowne załamanie pogody, nawet 30 cm śniegu i mróz w maju [Video]
Chiny - Silne i płytkie trzęsienie ziemi o sile 6.6 w skali Richtera, zginęło co najmniej 47 osób, p...
Coraz częściej ścieki są uzdatniane i ponownie wykorzystywane, mentalność ludzi powoli się zmienia
Chiny - Supertajfun Usagi kieruje się nad Państwo Środka, osiągnął już piątą kategorię i według prog...
Afryka - Wirus Ebola zabił już ponad 2400 osób, a 4784 jest zarażonych
Flawonole obficie występujące w ziarnie kakaowym znacznie polepszają pamięć opóźniając skutki normal...
Hiszpania - W Melilla zatrzęsła się ziemia, kilka budynków w mieście zostało poważnie uszkodzonych