W Afryce rośnie liczba dzieci z nadwagą lub otyłością, alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Z nadprogramowymi kilogramami boryka się już ponad 10 mln. maluchów. Wszystko przez głód w pierwszych latach życia i szybką urbanizację społeczeństwa.

Afryka - problem otyłości u dzieci. Zdjęcie ilustracyjne

Afryka – problem otyłości u dzieci. Zdjęcie ilustracyjne

Nowy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazuje niepokojącą skalę problemu. Procent dzieci z nadwagą i otyłością, żyjących na kontynencie afrykańskim, wzrósł z 4,8 procent do 6,1 procent w ciągu ostatnich 25 lat. Liczba grubych dzieci wzrosła dwukrotnie, z 5,4 mln do 10,3 mln.

 

Przyczyny

Otyłość najczęściej spowodowana jest zmianą stylu życia. Rodziny przenoszą się ze wsi do miast, gdzie dzieci ruszają się mniej, mają powszechny dostęp do słodyczy i tłustych potraw.
Raport WHO uderza przede wszystkim w Republikę Południowej Afryki, jeden z najgrubszych krajów na kontynencie. Aaron Motsoaledi, południowoafrykański minister zdrowia, zapowiedział, że chce zmniejszyć liczbę osób otyłych o 10 procent w ciągu najbliższych czterech lat.

Globalny problem

Na całym świecie 41 milionów dzieci w wieku do pięciu lat ma nadwagę lub otyłość, czytamy w raporcie WHO. Ta liczba ma wzrosnąć do ponad 70 milionów w następnej dekadzie. Największy wzrost liczby dzieci z nadwagą i otyłością notuje się w krajach o niskich i średnich dochodach. Prawie połowa z tych dzieci żyje w Azji, a jedna czwarta mieszka w Afryce.

Paradoksalnie, niedożywienie we wczesnym dzieciństwie stawia dzieci w grupie wysokiego ryzyka powstania otyłości w późniejszych latach w przypadku zmiany diety i aktywności fizycznej.

Kraje afrykańskie z jednej strony borykają się z niedożywieniem, a z drugiej z otyłością. Obydwie przypadłości powodują szereg chorób u najmłodszych.

– Afrykańskie rządy muszą wdrożyć szereg środków, aby pomóc dzieciom zyskać zdrowy start w życiu, na jaki zasługują – mówi Peter Gluckman współprzewodniczący komisji WHO walczącej z dziecięcą otyłością.

 

Źródło: globalpost.com, tvnmeteoactive

Polecane:

Super Tajfun Songda kieruje się nad Fukushime, prędkość wiatru dochodzi do 296 km/h
Rosja - Nietypowy problem, z nieba spadają części rakiet z Kosmodromu w Plesiecku
Japonia - Kolejne trzęsienie ziemi w ciągu 36 godzin, 79 km od Sendai, 94 km od Fukushimy, magnituda...
Raport WMO - Powietrze nigdy nie było aż tak zanieczyszczone
Sonda kosmiczna Rosetta dotarła w okolice Saturna, pod koniec roku rozpocznie się główny etap misji
USA - Kolejny atak zimy, potężne śnieżyce, ulewny deszcz i silny wiatr wkrótce uderzą w Boston, Nowy...
Umiarkowane trzęsienie ziemi we wschodniej części Morza Śródziemnego może wywołać duże tsunami
USA - Strzelanina w klinice aborcyjnej w Colorado Springs, 3 osoby zginęły, 9 rannych
Australia - Powodzie na wschodnim wybrzeżu, prognozowane są opady rzędu 120 l/mkw [Video]