Epidemia gorączki krwotocznej Ebola, która wybuchła w lutym w Gwinei, rozprzestrzeniła się na część państw Afryki Zachodniej i grozi rozlaniem się na kolejne – alarmuje w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), apelując o zdecydowaną walkę z wirusem. Na wirusa Ebola nie ma szczepionki ani leku.

Gwine - Epidemia wirusa Ebola

Pomimo wysiłków podejmowanych w walce z chorobą, WHO odnotowała od lutego 635 przypadków zachorowań, w tym 399 ze skutkiem śmiertelnym, w Gwinei, Sierra Leone i Liberii.

To najbardziej śmiercionośna epidemia wirusa Ebola od jego pojawienia się na kontynencie afrykańskim w 1976 r., a liczba zakażeń rośnie.

– To już nie jest epidemia krajowa, ale o zasięgu regionalnym. WHO jest głęboko zaniepokojona zarówno trwającym rozprzestrzenianiem się wirusa na sąsiednie kraje, jak i ryzykiem dalszego rozlania się epidemii na skalę międzynarodową – podkreślił regionalny przedstawiciel WHO Luis Sambo.

 

Państwa planują skoordynowane działania

W odpowiedzi na kryzys, ministrowie zdrowia 11 krajów Afryki Zachodniej z inicjatywy WHO spotkają się na początku lipca w stolicy Ghany, Akrze, aby opracować skorodowany plan działania.

Od wybuchu epidemii mieszkańcy Afryki Zachodniej z obawą odnoszą się do służby zdrowia, obwiniając ją za sprowadzenie i rozprzestrzenienie wirusa. Organizacja Lekarze Bez Granic (MSF) alarmuje, że ze względu na brak wiedzy ludzie w dalszym ciągu przygotowują do pochówku ciała zmarłych na gorączkę Ebola i przychodzą na ich pogrzeby, co przyczynia się do wzrostu liczby zachorowań.

 

Choroba bez lekarstwa

Gorączka krwotoczna Ebola – ostra choroba zakaźna wywołana przez wirusa o tej samej nazwie, przenoszona przez dotyk i płyny ustrojowe – wywołuje u chorego bardzo wysoką gorączkę, bóle głowy i mięśni, zapalenie spojówek i ogólne wyczerpanie, a w kolejnym stadium – wymioty, biegunkę oraz wewnętrzne i zewnętrzne krwotoki. W 90 proc. przypadków zachorowanie prowadzi do śmierci. Na wirusa Ebola nie ma szczepionki ani leku.

Polecane:

USA - Czarna seria awarii elektrowni atomowych, obrazująca stan energetyki jądrowej świata
Zaledwie 7.2 lat świetlnych od nas znajduje się najzimniejszy brązowy karzeł
Mars - Łazik Opportunity przez 10 lat przejechał ponad 40 km
Chiny - Ulewne deszcze w rejonie Chongqing doprowadziły do wielu osuwisk ziemi, 8 osób nie żyje, 24 ...
Korea Południowa - Przeprowadzono cyberatak na operatora zarządzającego siecią elektrowni atomowych
Fishery Bay, Australia - Surfer został zaatakowany przez rekina, trafił do szpitala w stanie krytycz...
Samochody napędzane wodą z pomocą pewnego wirusa, to nie fikcja - naukowcy opracowali nanoreaktor na...
Jeden wieloryb został wyrzucony na plażę w Kalifornii, drugi zaplątał się w sieci w Zatoce Gdańskiej...
CCleaner - Popularny pogram do czyszczenia i optymalizacji systemu Windows został zmodyfikowany prze...