Najgroźniejsza w historii epidemia śmiercionośnego wirusa Ebola może trwać wiele miesięcy i wymknąć się spod jakiejkolwiek kontroli – alarmuje organizacja Lekarze Bez Granic i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według ekspertów w Afryce Zachodniej zarażonych może być już ponad pół tysiąca osób. Liczba ofiar wzrosła do 111.

Gorączka krwotoczna wirus Ebola

WHO alarmuje, że liczba chorych zwiększa się z godziny na godzinę i trzeba robić wszystko, by epidemia nie przeniosła się na inne kontynenty. Eksperci tej organizacji szacują nieoficjalnie, że zarażonych może być ponad 600 osób, bo mniej więcej tyle miało bliskie kontakty z chorymi.


Według WHO, żeby zwalczyć epidemię w zachodniej Afryce, która jest największa – od czasu odkrycia wirusa – pod względem objętego nią terenu, nie można czekać, aż chorzy zgłoszą się do szpitali, bo część osób z objawami gorączki krwotocznej tego nie robi – wierzą np., że wirusa zabija jedzenie cebuli. Dlatego ekipy lekarzy będą profilaktycznie kontrolować ludność małych miejscowości i osad w Gwinei, skąd epidemia zaczęła przenosić się na inne kraje afrykańskie.

WHO oficjalnie podaje, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 111 osób.Mamy do czynienia z najbardziej przerażającą epidemią, z którą się spotkaliśmy– oświadczył wicedyrektor tej organizacji, Keiji Fukuda. Podkreślił, że rozprzestrzenianie się choroby, która pojawiła się na południu Gwinei, a potem rozprzestrzeniła się do stolicy kraju, Konakry, oraz sąsiedniego kraju – Liberii jest wyjątkowo niepokojące.Nie mieliśmy do teraz epidemii Eboli w tej części Afryki– dodał. Zauważył, że tego rodzaju epidemiom towarzyszą strach i niepokój.

WHO podało, że w Gwinei zarejestrowano oficjalnie 157 przypadków zakażeń, w tym 101 śmiertelnych. W Liberii wykryto 21 przypadków zachorowań, w tym 10 śmiertelnych. Przypuszcza się również, że choroba dotarła do Sierra Leone. W Mali badanych jest 9 podejrzanych przypadków.

Według francuskich mediów jeden z samolotów, który przyleciał do Paryża ze stolicy Gwinei – Konakry – objęty został dwugodzinną kwarantanną. Podróżni nie zostali z niego wypuszczeni dopóki nie ustalono, że pasażer, który wymiotował, nie był zarażony wirusem Ebola.

Gorączka krwotoczna Ebola nie występowała wcześniej w zachodniej Afryce. W środkowej części tego kontynentu choroba ta, której pierwsze przypadki opisano w 1976 roku w Demokratycznej Republice Konga, łącznie spowodowała śmierć ok. 1200 osób. Ta zakaźna choroba, która zabija 25-90 procent zarażonych, przenosi się za pomocą płynów ustrojowych lub krwi. Do tej pory nie opracowano na nią skutecznego leku ani szczepionki.

 

Źródło: rmf24,PAP

Polecane:

Chile - Obudził się kolejny wulkan, tym razem Hudson, który już wcześniej ostrzegał [Video]
Meksyk - Złodzieje ciężarówki z substancjami radioaktywnymi są w szpitalu z objawami choroby popromi...
Serbia, Bośnia i Hercegowina - Największa powódź od rozpoczęcia pomiarów 122 lata temu, miejscami sp...
Phoenix, USA - Chodził i strzelał do przypadkowych osób, jedna nie żyje, 5 rannych
Durazno, Urugwaj - Poziom rzeki został przekroczony o 11 metrów
Francja - Komary tygrysie dotarły do Strasburga, opanowały już prawie cały kraj
USA - Na Florydzie natknięto się na krokodyle nilowe, ich naturalnym środowiskiem jest Afryka Subsah...
Czechy - Zrobiono magnes bez użycia metalu, organiczny magnes powstał z grafenu przy pomocy fluoru, ...
USA - W Arizonie temperatury przekraczają 50 st.C. w cieniu, w Phoenix w nocy temperatura wynosiła 3...