Słońce jest niezwykle aktywną gwiazdą. Emituje wiatr słoneczny, który dociera do najmniejszych zakątków Układu Słonecznego. Zobacz, jak ta energia rozprzestrzenia się w Kosmosie.

Wiatr słoneczny

Wiatr słoneczny, czyli strumień energii wypływający ze Słońca bezustannie przemierza Kosmos. Przemieszcza się ze średnią prędkością 400 kilometrów na sekundę.

Czasami aktywność Słońca jest na tyle duża, że emituje w przestrzeń międzyplanetarną tak silny wiatr słoneczny, który dochodzi nawet do odległych planet w Układzie Słonecznym. Specjaliści z NASA opracowali hipnotyzującą wizualizację, która pokazuje, jak słoneczna energia się rozprzestrzenia. Film obejmuje okres od początku lutego do końca sierpnia 2015 roku.

Przelot New Horizons

Jeśli smuga przybiera odcień czerwony lub fioletowy, oznacza to, że wiatr słoneczny miał większą energię. Warto także zauważyć, że na wizualizacji, oprócz planet, widnieje także sonda New Horizons, która w lipcu minęła Plutona.

Słońce w ruchu

Zastanawiasz się dlaczego wiatr słoneczny przemieszcza się spiralnie? Spowodowane jest to tym, że nasza dzienna gwiazda, tak samo jak Ziemia, obraca się wokół własnej osi. Tym samym emitując energię nadaje jej kierunek. Ziemi pełny obrót wokół własnej osi zajmuje tylko 24 godziny, natomiast Słońcu od 25 dni na równiku do 31 dni w rejonie biegunów.

Zorze polarne efektem wiatru słonecznego

Wiatr słoneczny to cząstki naładowanych elektronów i protonów. Spektakularne zorze polarne, są właśnie wynikiem oddziaływania wiatru słonecznego w ziemskiej atmosferze i naszym polu magnetycznym.

Polecane:

USA - Ogromny pożar w Kolorado, 400 strażaków walczy z żywiołem, spłonęło 150 km2 terenów zielonych
Cyklon Mahasen zagraża bezpieczeństwu milionów od Indii po Bangladesz i Birmę
Indie - 36-godzinna ulewa okazała się katastrofalna dla miejscowości Uttarkashi [Video]
Francja - Skonstruowali nowy rodzaj zegara atomowego, traci tylko jedną sekundę co 300 mln lat
Przez wiązania wodorowe gorąca woda zamarza szybciej niż zimna
USA - Przeprowadzono test odpalenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej Minutemana III z pokła...
Polska - Gwałtowne burze przeszły w wielu miejscach kraju, połamane drzewa, pozrywane linie energety...
Mechanizmy sterujące epigenetyką mogą służyć do przekazywania co najwyżej pamięci krótkotrwałej
Korea Północna w ciągu roku będzie w stanie przetestować pocisk balistyczny z głowicą jądrową, który...