Wszechświat wydaje się niezwykle przestronny, mimo to większość galaktyk gromadzi się w grupy i gromady, w których sąsiedzi nie są od siebie nadmiernie odlegli. Agencje kosmiczne ESA i NASA opublikowały zdjęcie galaktyki NGC 6503, która wyraźnie się zabłąkała i znajduje się na skraju Pustki Lokalnej, obszaru o średnicy około 150 milionów lat świetlnych, gdzie z bliżej nieznanych przyczyn nie ma innych galaktyk.

Galaktyka NGC 6503 /NASA, ESA /

Galaktyka NGC 6503 /NASA, ESA /

Najnowsze zdjęcie z teleskopu kosmicznego Hubble’a pokazuje bogatą paletę barw NGC 6503, która znajduje się około 18 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Smoka. Średnica tej galaktyki to około 30 tysięcy lat świetlnych, jedna trzecia średnicy naszej Drogi Mlecznej. Jej centralny rejon nie jest tak jasny, jak w innych przypadkach, prawdopodobnie w centrum znajduje się mało aktywna czarna dziura, ściągająca niewielkie ilości otaczającej materii.

Zdjęcie wykonano z pomocą zainstalowanej w 2009 roku kamery WFC3 (Wide Field Camera 3), która rejestruje obraz w szerokim zakresie częstotliwości od ultrafioletu po bliską podczerwień. Dzięki niej widać bogactwo barw NGC 6503, czerwony blask obłoków gazu i niebieskie światło młodych, tworzących się dopiero gwiazd. Cętkowany wygląd dają galaktyce ciemnobrązowe obłoki pyłu, częściowo przesłaniające jasny blask ramion i centrum galaktyki.

Źródło: NASA, rmf24

Polecane:

Samolot napędzany słońcem poleci w świat
NATO testowało "Szybką Strzałę", 5 minut od namierzenia do zniszczenia rakiery
Odkryto nową klasę galaktyk, emituje zielone światło, które wydobywa się z całej objętości galaktyki
Prawdopodobnie wystąpi silna burza geomagnetyczna, cząsteczki pędzą w kierunku Ziemi z prędkością 92...
Wielki Zderzacz Hadronów na Google Street View
Śledczy podejrzewają celowe działanie drugiego pilota w katastrofie airbusa linii Germanwings w Alpa...
Indie - Tegoroczna fala upałów zabiła 2.3 tysiąca osób, przyszłe lata będą jeszcze cieplejsze
Tatarstan, Rosja - Z powodu upałów padło 170 ton karpia, woda miała 39 st.C. i bardzo mało tlenu
Odkryto nowy mechanizm zwiększania sprawności naszego układu immunologicznego przez promieniowanie s...