Nazwa wirusa powstała przy okazji epidemii w Zairze – w 1976 roku odnotowano wysoką zachorowalność nieopodal rzeki Ebola.

Ebola

W 2014 ponownie zaczęło być głośno o Eboli, gdy wirus dał o sobie znać. Głównym objawem była gorączka krwotoczna – wysoka temperatura, ból mięśni, wymioty, problemy gastryczne oraz krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne. Okres inkubacji choroby trwa ok. 10 dni. Zarazić można się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi lub krwią nosicieli.
Epicentrum rozprzestrzeniana się wirusa była Afryka Zachodnia i to właśnie tam Ebola zebrała największe żniwo. 8 sierpnia ubiegłego roku World Health Organisation ogłosiła że epidemia ma zasięg międzynarodowy i stanowi zagrożenie zdrowia publicznego. Świat ogarnęła panika, gdy odnotowano przypadki zarażonych w Stanach Zjednoczonych (30 września) i Hiszpanii (6 października). Ostatecznie liczba zainfekowanych wirusem przekroczyła liczbę 10 tysięcy. Pod koniec roku zachorowalność wyraźnie spadła, a rozprzestrzenianie się wirusa przestało być tak groźne.

Mimo, że problem Eboli pojawiał się praktycznie w każdych mediach i zajmował wiele czasu antenowego w radiu czy telewizji, nadal niewiele wiadomo z jakim zagrożeniem mieliśmy do czynienia.

 

Warto przeczytać

18 lutego nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukaże się książka o wirusie Ebola – Strefa skażenia. W obliczu epidemii eboli, która wybuchła w Afryce Zachodniej, cały świat na chwilę wstrzymał oddech. Książka rzuca światło na ten niezwykle morderczy wirus. Richard Preston – znany amerykański dziennikarz oraz uznany pisarz – napisał książkę należącą do gatunku narracyjnej literatury faktu.

Richard Preston w Strefie skażenia śledzi historię eboli, skupiając się na początkach (pierwsi zakażeni, pierwsze badania, pierwsze pomyłki). Wielkim finałem jest pełen dramatyzmu epizod wycieku letalnego wirusa z ośrodka badawczego w Reston obok Waszyngtonu!

Wirus Ebola - Książka
Już teraz można zamówić książkę. Po wpisaniu unikalnego kodu LOSYZIEMI otrzymacie specjalny 20 proc. rabat i darmową wysyłkę do Paczkomatu.

 

Źródło: Wydawnictwo SQN 
wirus Ebola, epidemia, Afryka, książka, Ebola virus, epidemic, Africa, the book.

Polecane:

Honsiu, Japonia - Trzy silne trzęsienia ziemi, magnituda 6.8, 6.1 i 5.7, wydano ostrzeżenie przed ts...
Plagę Justyniana w VI wieku i epidemię "czarnej śmierci", która zdziesiątkowała ludność Eu...
Japonia - Loty na Kiusiu odwołane z powodu erupcji wulkanu Aso [Video]
Floryda, USA - Zastrzeliła brata, bo ją uderzył, siostra pomogła w zabójstwie
Rosja - Firma Kaspersky Lab, która robi programy antywirusowe, niszczyła konkurencje fałszywymi komu...
Wokół gwiazdy KIC 8462852 będącej na skraju naszej galaktyki krąży duża ilość niewielkich obiektów, ...
Indie - Na północy kraju czołowo zderzyła się ciężarówka z autobusem szkolnym, zginęło co najmniej 2...
Wellington, Nowa Zelandia - Szukają pracowników na całym świecie, płacą za przelot i pobyt, potrzebu...
Asteroida zbliżyła się do Ziemi na odległość zaledwie 288 tysięcy kilometrów, wykryto ją 5 dni przed...