Kilkanaście miesięcy temu świat zelektryzowało pojawienie się Stuxneta, wyrafinowanego wirusa komputerowego, który sparaliżował m.in. irańską elektrownię atomową. Ale Stuxnet odchodzi już w przeszłość. Pojawił się Duqu.

Stuxnet został stworzony, by paraliżować urządzenia wyprodukowane przez niemiecką firmę Siemens. Jako że urządzenia takie zainstalowano m.in. w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze, od razu pojawiły się podejrzenia, że Stuxnet, który zawirusował specjalistyczne oprogramowanie odpowiedzialne za działanie kluczowych urządzeń irańskiego programu atomowego, powstał w laboratoriach USA lub, co bardziej prawdopodobne, Izraela.

“New York Times” donosił nawet, że Stuxnet jest wspólnym dziełem USA i Izraela i był przez wiele miesięcy testowany w izraelskim ośrodku jądrowym w Dimonie.

Następca Stuxneta

Jednak Stuxnet może okazać się zupełnie przestarzały w porównaniu ze swoim następcą, Duqu. Jak ostrzega firma Symantec, Duqu “jest bardzo podobny do Stuxneta”, ale ma inny cel.

Podczas gdy Stuxnet miał za zadanie zakłócić działanie zawirusowanych urządzeń, Duqu ma wniknąć do nich i przekazywać swojemu “właścicielowi” pozyskane dane. Jest zatem rodzajem zwiadowcy, który ma obnażyć słabe strony ofiary napastnikowi, by ten dobrze mógł przypuścić właściwy atak. – Duqu to w zasadzie wstęp do późniejszego “stuxnetopodobnego” ataku – mówią agencji Reutera przedstawiciele firmy Symantec.

Kto stworzył Duqu? Tego nie wiadomo, ale jak mówią w Symantecu, część kodu nowego wirusa jest podobna do Stuxneta. – Twórcy Duqu mieli dostęp do kodu źródłowego Stuxneta – uważają programiści.

Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Antarktyda - Naukowcy znaleźli 12 nowych wulkanów pod oceanem, wysokie na 3 km, kratery o średnicach...
Sejsmolodzy oskarżeni o zignorowanie wstrząsów i nie ostrzeżenie ludzi
USA - Kolejne tornada, 4 ofiary śmiertelne, setki zniszczonych budynków
USA - Gwałtowne burze z gradobiciem przetoczyły się przez północny Texas
Ludzie z jaskini rudego jelenia, uważani za wymarłych dwa miliony lat temu, żyli pośród chińskiej wc...
Indonezja - Gwałtowna erupcja wulkanu Rinjani na wyspie Lombok, poszukiwanych jest kilkuset turystów
Irlandia - W Longford zaatakowano Polaka, otrzymał kilka ciosów nożem, 31-latek zmarł w szpitalu
Jawa, Indonezja - Wulkan błotny Lusi wyrzuca błoto od kilkunastu lat, jest połączony z komorami magm...
Barcelona, Hiszpania - W demonstracji pod hasłem "wolność dla więźniów politycznych" wzięł...