Do przenoszenia wirusa Zika drogą płciową dochodzi częściej, niż dotychczas sądzono – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zaostrzając zalecenia dla kobiet wracających z zagrożonych terenów i planujących zajście w ciążę.

Wirus Zika

Kobietom i parom planującym ciążę, które mieszkają na terenach zagrożonych niebezpiecznym wirusem lub z nich wracające, „usilnie zaleca się, by odczekały co najmniej osiem tygodni, nim zaczną podejmować próby poczęcia”; w ten sposób należy zapewnić, że wirus opuścił już organizm – przekazała WHO w komunikacie. Wcześniej organizacja zalecała powstrzymanie się od niezabezpieczonego seksu przez co najmniej cztery tygodnie. Zmianę zaleceń spowodowały wyniki nowych badań, z których wynika, że wirus utrzymuje się w płynach ustrojowych dłużej, niż sądzono.

Małogłowie

W poniedziałek WHO podała, że globalny program tej organizacji w zakresie walki z epidemią wirusa Ziki został dotąd sfinansowany tylko w 13 proc., co naraża na szwank wysiłki na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się tego zjawiska. Budżet programu walki z wirusem wynosi 15,9 mln euro. Jednocześnie WHO zapewniła, że brak środków nie wpłynie negatywnie na letnie igrzyska olimpijskie w Brazylii, ale zaleciła sportowcom i wszystkim odwiedzającym dodatkowe środki, by chronić się przed komarami przenoszącymi wirusa. Odradziła także podróże do Brazylii kobietom w ciąży i planującym dziecko.

Małogłowie

Wirus Zika wywołuje mikrocefalię (małogłowie) u noworodków i w rzadkich przypadkach choroby neurologiczne u dorosłych. Jego obecność potwierdzono dotąd w 60 krajach; szczególnie ucierpiały kraje Ameryki Południowej i Środkowej. Od 2015 roku wirusem Zika zaraziło się w Brazylii 1,5 mln osób.

 

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Tokio pogrążone w ciemności - władze wyłączyły zbędne oświetlenie w mieście
Powstał nowy lek powstrzymujący malarię, na która zapada corocznie 200 mln ludzi na świecie
Impulsy elektromagnetyczne z gwiazd neutronowych mogą posłużyć do nawigacji w kosmosie
Afryka - Za 2 lata rusza rozbudowa elektrowni wodnej do mocy 4.8 GW, ma to zaspokoić 40 proc. potrze...
Kanada - Rzeka Elbow zalewa Calgary [Video]
Douglasville, USA - Zabił cztery osoby, w tym dwoje dzieci i popełnił samobójstwo
LosyZiemi - Kilka kolejnych dużych wyrzutów plazmy na Słońcu, w Sylwestra może wystąpić zorza polarn...
Japonia - Pięć lat po katastrofie, Fukushima nadal promieniuje uśmiercając nawet roboty
Atlantyk - Sztorm tropikalny Gaston przekształcił się w huragan o prędkości wiatru dochodzącej do 14...