Wirus Zika występuje w aktywnej postaci w ludzkim moczu i ślinie, ale nie ma dowodów, by poprzez nie przenosił się z osoby na osobę – poinformował brazylijski medyczny ośrodek naukowy. Obecność wirusa wykryto w badaniach laboratoryjnych próbek pobranych od pacjentów zarażonych wirusem Zika w ośrodku badań medycznych Fundacion Oswaldo Cruz (Fiocruz).

Wirus Zika

Fiocruz, podlegający brazylijskiemu ministerstwu zdrowia, stał się jednym z najważniejszych na świecie laboratoriów wyspecjalizowanych w badaniach nad wirusem Zika roznoszonym przez komary gatunku Aedes aegypti.

Jak powiedział na konferencji prasowej w Rio de Janeiro szef Fiocruzu, Paulo Gadelha, odkrycie wirusa w ślinie i moczu „nie oznacza, że istnieje możliwość zarażenia się” tą drogą. Dodał jednak, że konieczne są dalsze badania, które wyjaśnią, czy wirus może przenosić się np. poprzez pocałunek.

Do odkrycia obecności wirusa w tych płynach ustrojowych doszło w zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez amerykańskich naukowców, że Zika może być przenoszony drogą płciową.

Wirus Zika nie powoduje choroby śmiertelnej, a jej objawy są mniej poważne niż w przypadku roznoszonej przez te same komary dengi. Może jednak powodować on przypadki małogłowia i innych wad rozwojowych u płodów. Liczba takich defektów u noworodków wzrosła w Brazylii w ostatnim tygodniu o 14 proc. Jednak związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wirusem a małogłowiem i zaburzeniami neurologicznymi u niemowląt nie jest jeszcze naukowo udowodniony.

Niemniej w krajach latynoamerykańskich, m.in. w Brazylii, będącej jednym z najbardziej zaatakowanych przez tego wirusa, zaleca się, by na razie kobiety unikały zachodzenia w ciążę.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

USA - Nowa broń elektromagnetyczna, 10 pocisków na minutę, prędkość 6 km/s, zasięg 370 km
Włochy - Po trzęsieniu ziemi wprowadzono stan wyjątkowy, w ciągu doby wystąpiło kilkadziesiąt silnyc...
Złoto formuje się wzdłuż uskoków tektonicznych
Ekwador - Ogłoszono stan wyjątkowy, obudził się wulkan Cotopaxi, który jest jednym z najgroźniejszyc...
Bamako, Mali - Uzbrojeni napastnicy zajęli hotel Radisson ze 170 osobami, których wzięli na zakładni...
Samsung zaprezentował szybki i bardzo mały dysk SSD o pojemności 2 TB z kodowaniem AES 256 bitowym, ...
USA - Z powodu śnieżycy stan wyjątkowy ogłoszono w 11 stanach, zginęło co najmniej 27 osób
Finlandia - Burza śnieżna w czerwcu, 14 tysięcy gospodarstw bez prądu
Obgryzanie paznokci w dzieciństwie zmienia działanie układu odpornościowego, w późniejszym życiu zmn...