Wirus Zika występuje w aktywnej postaci w ludzkim moczu i ślinie, ale nie ma dowodów, by poprzez nie przenosił się z osoby na osobę – poinformował brazylijski medyczny ośrodek naukowy. Obecność wirusa wykryto w badaniach laboratoryjnych próbek pobranych od pacjentów zarażonych wirusem Zika w ośrodku badań medycznych Fundacion Oswaldo Cruz (Fiocruz).

Wirus Zika

Fiocruz, podlegający brazylijskiemu ministerstwu zdrowia, stał się jednym z najważniejszych na świecie laboratoriów wyspecjalizowanych w badaniach nad wirusem Zika roznoszonym przez komary gatunku Aedes aegypti.

Jak powiedział na konferencji prasowej w Rio de Janeiro szef Fiocruzu, Paulo Gadelha, odkrycie wirusa w ślinie i moczu „nie oznacza, że istnieje możliwość zarażenia się” tą drogą. Dodał jednak, że konieczne są dalsze badania, które wyjaśnią, czy wirus może przenosić się np. poprzez pocałunek.

Do odkrycia obecności wirusa w tych płynach ustrojowych doszło w zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez amerykańskich naukowców, że Zika może być przenoszony drogą płciową.

Wirus Zika nie powoduje choroby śmiertelnej, a jej objawy są mniej poważne niż w przypadku roznoszonej przez te same komary dengi. Może jednak powodować on przypadki małogłowia i innych wad rozwojowych u płodów. Liczba takich defektów u noworodków wzrosła w Brazylii w ostatnim tygodniu o 14 proc. Jednak związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wirusem a małogłowiem i zaburzeniami neurologicznymi u niemowląt nie jest jeszcze naukowo udowodniony.

Niemniej w krajach latynoamerykańskich, m.in. w Brazylii, będącej jednym z najbardziej zaatakowanych przez tego wirusa, zaleca się, by na razie kobiety unikały zachodzenia w ciążę.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Portugalia - Anomalie pogodowe, gradobicia, wichury i śnieżyce
ISS - Poważny wyciek amoniaku na orbicie, uszkodzeniu uległ system chłodzenia paneli słonecznych
Indie - Mawsynram to najbardziej mokre miejsce na świecie, spada tam rocznie 12.2 metra deszczu, w 1...
Irak - Dżihadyści z państwa Islamskiego porwali już 25 tysięcy młodych jazydek w celu gwałcenia i sp...
Kameleon zmienia kolory poprzez zmianę ułożenia nanokryształów zawartych w komórkach skóry
W obrębie hipokampa znajduje się obszar, który dopasowuje szybkość reakcji naszego mózgu do prędkośc...
Belgia - Mewy atakują ludzi na plaży, którzy coś jedzą
Hoppstadten, Niemcy - Piorun uderzył w arbitra i grupę dzieci po zakończonym meczu, rannych zostało ...
Aktywność sejsmiczna może wzrosnąć 26 września, między 28-29 września może wystąpić silne trzęsienie...