Podawanie dużych dawek witaminy C w formie dożylnej może w znaczący sposób przyspieszyć zabijanie komórek rakowych – wynika z opublikowanych w Stanach Zjednoczonych badań laboratoryjnych. Naukowcy mówią o przełomie, bo efekty badań są imponujące.

Witamina C, której w przyrodzie jest pod dostatkiem podawana w formie zastrzyku mogłaby zrewolucjonizować walkę z rakiem

Tekst podsumowujący badania pojawił się w czasopiśmie „Science Translational Medicine”. Autorzy badań, opierając się na wynikach przeprowadzonych eksperymentów, wzywają teraz rząd USA do natychmiastowego sfinansowania dalszych testów i badań na dużej grupie pacjentów.

Witamina C w formie zastrzyku

Z eksperymentów przeprowadzanych głównie na myszach, ale również na 22 pacjentkach z nowotworem jajnika w zaawansowanej fazie oraz na samych komórkach rakowych w laboratorium wynika, że duże dawki witaminy C połączone z chemioterapią nie tylko zatrzymują postęp nowotworu w organizmie, ale bardzo często prowadzą do przyspieszonego umierania komórek rakowych.

Naukowcy sugerują, że najlepszą metodą wspomagania kuracji byłyby dla pacjentów zastrzyki dożylne, bo dzięki nim witamina C działała szybko i docierała do miejsc, w których jest najpotrzebniejsza. Doustne podawanie witaminy C nie dało podobnych efektów w terapii.

Ekipa naukowców z Uniwersytetu w Kansas stwierdziła, że po wchłonięciu przez ciało witaminy i rozpoczęciu jej „walki” z rakiem, zdrowe komórki znajdujące się nawet w bezpośrednim sąsiedztwie rakowych, nie umierają. Nie pogarsza się też ich kondycja.

Dodatkowo, witamina C stosowana w czasie chemioterapii wykluczała wiele efektów ubocznych u pacjentek. Z raportu wynika, że czuły się lepiej i lepiej funkcjonowały w trakcie terapii.

Naukowcy martwią się jednak możliwością szerokiej dystrybucji tej metody. Firmy farmaceutyczne nie mogą bowiem – zgodnie z prawem – opatentować produktów naturalnie występujących w przyrodzie w formie dożylnej.

Źródło: BBC, tvn24

Polecane:

600 ofiar śmiertelnych powodzi w Brazylii, prezydent zarządza żałobę narodową
Guerrero, Meksyk - Silne trzęsienie ziemi, zginęły co najmniej 3 osoby, magnituda 6.5
UK - Wykryto nowy szczep koronawirusów, podobny jest do SARS i może rozprzestrzeniać się między ludź...
USA - Urządzenie Wi-Vi pozwala obserwować ludzi zza ściany
Google otrzymało 135 tysięcy wniosków o bycie zapomnianym, muszą skasować prawie pół miliona linków
Hawaje, USA - Przez ostatnie dwa dni października lawa z wulkanu Kīlauea nie przesuwała się w kierun...
Z dna Atlantyku wydobyto 100 ton srebra o wartości 50 mln dolarów, skarb leżał na rekordowej głęboko...
Arktyka - Na wyspie Aleksandra, tysiąc kilometrów od bieguna północnego odkryto tajną militarną bazę...
Odkryto nowe właściwości witaminy D, która może wpływać na aktywność genów decydujących o naszej dłu...