Podawanie dużych dawek witaminy C w formie dożylnej może w znaczący sposób przyspieszyć zabijanie komórek rakowych – wynika z opublikowanych w Stanach Zjednoczonych badań laboratoryjnych. Naukowcy mówią o przełomie, bo efekty badań są imponujące.

Witamina C, której w przyrodzie jest pod dostatkiem podawana w formie zastrzyku mogłaby zrewolucjonizować walkę z rakiem

Tekst podsumowujący badania pojawił się w czasopiśmie „Science Translational Medicine”. Autorzy badań, opierając się na wynikach przeprowadzonych eksperymentów, wzywają teraz rząd USA do natychmiastowego sfinansowania dalszych testów i badań na dużej grupie pacjentów.

Witamina C w formie zastrzyku

Z eksperymentów przeprowadzanych głównie na myszach, ale również na 22 pacjentkach z nowotworem jajnika w zaawansowanej fazie oraz na samych komórkach rakowych w laboratorium wynika, że duże dawki witaminy C połączone z chemioterapią nie tylko zatrzymują postęp nowotworu w organizmie, ale bardzo często prowadzą do przyspieszonego umierania komórek rakowych.

Naukowcy sugerują, że najlepszą metodą wspomagania kuracji byłyby dla pacjentów zastrzyki dożylne, bo dzięki nim witamina C działała szybko i docierała do miejsc, w których jest najpotrzebniejsza. Doustne podawanie witaminy C nie dało podobnych efektów w terapii.

Ekipa naukowców z Uniwersytetu w Kansas stwierdziła, że po wchłonięciu przez ciało witaminy i rozpoczęciu jej „walki” z rakiem, zdrowe komórki znajdujące się nawet w bezpośrednim sąsiedztwie rakowych, nie umierają. Nie pogarsza się też ich kondycja.

Dodatkowo, witamina C stosowana w czasie chemioterapii wykluczała wiele efektów ubocznych u pacjentek. Z raportu wynika, że czuły się lepiej i lepiej funkcjonowały w trakcie terapii.

Naukowcy martwią się jednak możliwością szerokiej dystrybucji tej metody. Firmy farmaceutyczne nie mogą bowiem – zgodnie z prawem – opatentować produktów naturalnie występujących w przyrodzie w formie dożylnej.

Źródło: BBC, tvn24

Polecane:

USA - Północna Arizona zasypana śniegiem, miejscami spadło 50 cm białego puchu [Video]
Dodanie przestępnej sekundy sporo namieszało, wiele serwerów nie zrozumiało jak godzina może trwać 3...
Przedstawiciele różnych gatunków pradawnych ludzi, mogli należeć tak naprawdę do jednego gatunku, Ho...
Francuscy naukowcy opracowali nowatorskie plastry dla alergików, powoli uwalniają alergeny i przyzwy...
Afryka - Wirus Ebola zabił już 4950 osób, zarażonych jest 13 241 osób
Mountain View, USA - Google wydzierżawiło od NASA całe lotnisko Moffett Federal Airfield na 60 lat
Floryda, USA - Ponownie otworzył się lej krasowy, który dwa lata temu pochłonął sypialnię wraz z czł...
Hebei, Chiny - Miejscami temperatura gwałtownie spadła do -43 st.C. i była to najniższa temperatura ...
Samsung stracił na wartości 26 mld dolarów, z powodu wadliwych akumulatorów w modelu Galaxy Note 7