Najpotężniejsze teleskopy świata kalibrują swoje soczewki na „serce” Drogi Mlecznej, gdzie za kilka miesięcy dojdzie do niezwykłego zjawiska: supermasywna czarna dziura wchłonie pobliski obłok materii. Naukowcy przewidują, że zjawisku będą towarzyszyć spektakularne rozbłyski promieniowania rentgenowskiego.

Należący do stowarzyszenia naukowcy ogłosili, że wiosną będziemy świadkami niezwykłego i spektakularnego zjawiska. Chodzi o wchłonięcie przez czarną dziurę ogromnego obłoku molekularnego o nazwie G2, odkrytego w 2011 roku.

Niepowtarzalny „posiłek”

– To może być największy „posiłek” naszej czarnej dziury na przestrzeni kilku stuleci – zaznacza Leo Meyer z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. – Towarzyszyć mu będą „fajerwerki” – dodaje.

„Fajerwerkami” naukowcy określają rozbłyski promieniowania rentgenowskiego. Pojawią się za kilka miesięcy, gdy obiekty zbliżą się do siebie, co swpowoduje zwiększenie temperatury obłoku molekularnego.

„Posiłkowi” czarnej dziury będzie także towarzyszył potężny dżet. To ogromne ilości zjonizowanej materii wyrzucone prostopadle względem płaszczyzny dziury.

 

Niewiadoma do ostatniej chwili

Jak dramatyczne i spektakularne będzie to zjawisko, warunkuje zawartość obłoku G2. Naukowcy podkreślają, że jeśli przeważa w nim wodór, to przez całe lata będzie można obserwować, jak obłok rozbłyskując powoli znika w dziurze.

– Nie wiemy, co zobaczymy aż do chwili zdarzenia – zaznacza Mayer. – Jeśli wodoru jest niewiele, obserwatorzy będą oglądać dosyć ponurą śmierć obłoku w otchłani „serca” Drogi Mlecznej – zastrzega.

Niepowtarzalne zjawisko

To nijak nie odbiera niezwykłości „posiłku”, który za kilka miesięcy obserwować będą m.in. bliźniacze teleskopy Kecka z obserwatorium Mauna Kea na Hawajach oraz teleskop kosmiczny Chandra.

Kolizja chmury gazu przez napędzającą naszą Drogę Mleczną czarną dziurę to szansa na poszerzenie wiedzy o tajemniczych obiektach czasoprzestrzeni. Ich zrozumienie jest na razie niepełne, ponieważ dotąd nie udąło się zaobserwować takiego zjawiska.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

Tragiczne skutki trzęsienia ziemi w Hiszpanii [Zdjęcia]
USA - Burza piaskowa z wiatrem o prędkości prawie 100 km/h przeszła przez kalifornijskie Lancaster
Iran wystrzelił kolejną rakietę z kolejną małpą w kosmos
Oksytocyna, czyli hormon miłości, wywołuje reakcje podobne do alkoholu
Sri Lanka - Zgodnie z zapowiedziami, w piątek trzynastego listopada na niebie pojawił się świecący o...
Birma - Na tajemniczą chorobę powodującą problemy z oddychaniem od czerwca zmarło już co najmniej 30...
Forum - Odblokowany został dostęp do kilkuset ciekawych tematów, wystarczy się zarejestrować
Kisspeptyna jest hormonem który wzmacnia obwody behawioralne związane z miłością i seksem
Islandia - Na północ od lodowca Vatnajökull, na wysokości 650 metrów padł absolutny rekord temperatu...