Obecność arsenu, którego poziom przekracza dopuszczalne normy, stwierdzono w wodzie pitnej w 50 miasteczkach i wsiach we włoskim stołecznym regionie Lacjum. Ślady tej substancji znajdują się nawet w sprzedawanym tam chlebie. – Sytuacja jest kryzysowa – przyznał włoski resort zdrowia.

Arsen w wodzie pitnej w miejscowościach wokół Rzymu, głównie w rejonie Viterbo, to rezultat przedostawania się odpadów przemysłowych. – Nie możemy dłużej czekać na rozwiązanie tej sytuacji – oświadczył minister zdrowia Renato Balduzzi. Władze regionalne zapewniły, że podejmą jak najszybciej działania w obliczu tego kryzysu.

Już w styczniu lokalne władze zabroniły konsumpcji i korzystania z wody z kranów w 32 miasteczkach i osadach na północ od Wiecznego Miasta. Nie wolno tam nie tylko pić wody z wodociągów, gotować w niej, ale nawet myć w niej zębów. Wszędzie tam poziom trującego i rakotwórczego arsenu przekroczył dopuszczalną unijną normę 10 mikrogramów na litr.

W piątek przedstawiono raport Krajowego Instytutu Zdrowia, z którego wynika, że poziom arsenu w organizmach osób, które piły wodę z wodociągów w okolicach Viterbo, jest dwa razy wyższy niż u mieszkańców innych części Włoch. Szczególny niepokój wzbudził poziom tej substancji w organizmach tamtejszych dzieci.

Specjaliści alarmują, że zagrożone jest bezpieczeństwo całej produkowanej tam żywności. Organizacja obrony praw konsumentów Codacons zażądała administracyjnego zamknięcia wszystkich fabryk i zakładów produkujących żywność oraz lokali gastronomicznych korzystających z wody z wodociągów. Zachęca jednocześnie wszystkie poszkodowane firmy, by domagały się odszkodowań w wysokości 1 miliona euro od władz Lacjum i włoskiego ministerstwa zdrowia.

Źródło: PAP, wp

Polecane:

Kanada - Gigantyczny karambol przez śnieżyce, ponad 100 aut uczestniczyło w nim na autostradzie w pr...
Czarne Dziury - To właśnie one mogą potencjalnie pomóc nam zmierzyć tempo rozszerzania się Wszechświ...
Polska - Rząd chce wydać 80 mld złotych na przystosowanie się do zmian klimatycznych
Francja - Lek w sprayu na bazie marihuany wkrótce trafi do sprzedaży
Francja - W słynnym ośrodku badań nad metodami leczenia nowotworów otruto trzech naukowców i wykradz...
Chiny - Krach na giełdzie obniżył łączną wartość rynkową akcji chińskich firm o co najmniej 3.2 bili...
W Iraku zaginął defektoskop gamma z 10 gramami radioaktywnego izotopu Iryd-192
Faludża, Irak - Potężny nalot na dżihadystów, ogromne straty [Video]
Marsylia, Francja - Na największym na świecie statku wycieczkowym "Harmony of the Seas" sp...