Na co szóstej plaży we Włoszech zainstalowane są kamery. Początkowo traktowane były one jako narzędzie w walce z wandalizmem, teraz także jako środek bezpieczeństwa.

Obecnie na włoskich plażach jest 2500 kamer monitoringu. Najwięcej jest ich w obleganej przez turystów Ligurii. Znajdują się tam na co czwartej prywatnej plaży.

Nie mamy innego wyjścia. Od pięciu lat wandalizm zmusza najemców plaż do instalowania kamer, o obecności których informuje się klientów na tablicach – powiedział szef krajowego związku pracowników tej branży Riccardo Borgo, cytowany na łamach magazynu dziennika “La Repubblica”. Urządzenia połączone są niekiedy z centralą policji i karabinierów.

W niektórych nadmorskich miejscowościach to władze zdecydowały się na monitoring na plażach. Tak było w Salerno na południu, gdzie wydano na to 2 miliony euro.

Coraz więcej kamer jest na Sardynii, gdzie w ten sposób próbuje się też powstrzymać masowe zjawisko zabierania przez turystów na pamiątkę piasku i kamyków, co jest surowo zabronione. Z kolei w popularnych kurortach Rimini i Riccione nad Adriatykiem kamery mają służyć turystom; dzięki nim mogą sprawdzić warunki pogodowe.

We Włoszech trwa dyskusja o tym, do jakiego stopnia można poświęcić prywatność wypoczywających turystów. O zbadanie tej sprawy organizacja obrony praw konsumentów Codacons zwróciła się do głównego inspektora ochrony danych osobowych. Stowarzyszenie chce wiedzieć, jak skierowane są obiektywy kamer, czy zdjęcia korzystających z plaży osób są wyraźne i czy ich prawo do prywatności nie jest łamane.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Powódź zalała pola minowe w Bośni, woda zabrała oznakowania
ESO uruchomiło instrument o nazwie SPHERE, który pozwoli obserwować planety pozasłoneczne
ONZ - 50 mln osób w 2013 roku było zmuszonych do opuszczenia swoich domów, połowa to dzieci
Czechy - Ruszył proces Polaka który spowodował katastrofę z udziałem Pendolino, sąd udostępnił nagra...
Pluton - Lodowe kaniony planety karłowatej na najnowszych zdjęciach opublikowanych przez NASA
Doktor Sergio Canavero zamierza dokonać pierwszego przeszczepu głowy, transplantacja ma się odbyć w ...
Indie - Owady podobne do komarów pokrywają marmury Tadż Mahal zielono-czarną wydzieliną
Castel Gandolfo, Włochy - Duże ilości niewybuchów leżą na dnie jeziora Albano, zaledwie 1.5 metra po...
Niemcy - Służby specjalne kontrwywiadu nieudolnie zweryfikowany i zatrudniły islamistę, który nie do...