To kolejny cios dla tego bezcennego zabytku archeologii, o którym głośno jest na świecie z powodu fatalnego stanu i planów wielkiej konserwacji.

Wykopaliska w Pompejach

Nikt nie wie, co stało się z freskiem przedstawiającym boginię Artemidę siedzącą przed swym bratem Apollo. Znajdował się on na ścianie Domu Neptuna, który jest na liście przeznaczonych do wielkiego remontu ruin budynków starożytnego miasta zniszczonego prawie 2 tysiące lat temu przez wulkan Wezuwiusz. Obecnie rozpadają się one w szybkim tempie z powodu zaniedbań w konserwacji i braku ochrony przed skutkami złej pogody. W ostatnich latach właśnie z tego powodu zawaliło się tam wiele antycznych murów.

Po wykrytej przez strażnika kradzieży fresku prowadzone jest międzynarodowe dochodzenie, we współpracy z policją innych krajów, a także wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, wszczęte na wniosek włoskiego Ministerstwa Kultury.
Według śledczych pewne jest jedynie to, że fragment fresku o średnicy 20 centymetrów, znajdującego się na terenie zamkniętym dla zwiedzających, został wycięty ze ściany przez eksperta.

Wiadomość o kradzieży w Pompejach z konsternacją przyjęła Komisja Europejska, która postanowiła wyasygnować ponad 100 milionów euro na ratowanie słynnych wykopalisk.

Unijna komisarz do spraw edukacji i kultury Andrulla Wasiliu powiedziała agencji Ansa:Jestem bardzo zasmucona. Odpowiedzialni za ten bezmyślny wandalizm powinni się wstydzić.Ograbili oni wszystkich obywateli, zarówno włoskich, jak i europejskich, z bezcennego dziedzictwa, które należy do przyszłych pokoleń– dodała komisarz UE.

Przypomina się, że już w 2012 roku w związku z koniecznością prowadzenia stałego nadzoru tego największego na świecie terenu muzealnego pod gołym niebem zapowiadano, że zainstalowanych tam zostanie 400 kamer. Projekt ten nie został dotychczas zrealizowany.

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Kopenhaga, Dania - Burza zniszyła ośrodek badań nad rakiem, zalanych zostało ponad milion próbek
NASA opracowała mapę wysokości lasów na świecie
Gruzja - Górskie strumienie zalewają stolicę kraju, Tbilisi pod wodą
Superkomputery coraz bliżej dzięki dwóm noblistom z fizyki, ekspertom ze stanu splątanego fizyki czą...
Czechy - Na północy kraju najzimniej od 30 lat, minus 27 st.C.
Niezwykła asteroida 2011 UW-158 minęła Ziemię w odległości 2.4 mln km, cała jest z platyny, średnica...
Białystok, Polska - EyeScan umożliwi diagnostykę chorób na podstawie obrazu tęczówki oka
Syberia, Rosja - U 20 osób z rodzin hodowców reniferów wykryto wąglika, zmarł już 12-letni chłopiec,...
Wykryto bardzo groźną lukę w protokole szyfrującym WPA2, który najczęściej używany jest w sieciach b...