Wulkan Etna wybuchł, wyrzucając na wysokość ponad 3 tysięcy metrów chmurę dymu, gazów i popiołu. Erupcję poprzedziły wstrząsy, zarejestrowane przez sejsmografy.

Etna 2016.05.19 -2

Nad Sycylią od wtorku 18 maja wisi ogromny pióropusz dymu, wydobywający się z Etny. Spływająca po zboczu magma nie stanowi zagrożenia dla ludzi zamieszkałych wokół. Jak podaje portal thelocal.it, dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym “wypluty” z dymiącego stożka materiał piroklastyczny pokrył obszar około 1190 kilometrów kwadratowych wokół góry.

 

Wstrząsy zapowiadające

– Sejsmografy monitorujące aktywność wulkanu zarejestrowały 17 maja wstrząsy – podali eksperci z Włoskiego Narodowego Instytutu Wulkanologicznego i Geofizycznego (Italy’s National Vulcanology and Geophysics Institute, w skrócie INGV – przyp. red.).

Poprzedzające wybuch drgania wystąpiły po północno-wschodniej stronie krateru, skąd wydobywa się gaz, dym i popiół. Wysokość chmury z wyziewów i materiału piroklastycznego, jak podaje włoski portal ansa.it, szacuje się na od 3 do 3,5 tys. metrów. Wybuch został przez sejsmologów zakwalifikowany jako strombolijski, czyli łagodny.

Etna 2016.05.19

Żółte zagrożenie

Departament Obrony Narodowej, ze względu na otrzymywane od sejsmologów dane pozyskiwane w ostatnich 36 godzinach, zdecydował się ogłosić żółty poziom zagrożenia wokół wulkanu. To pierwszy stopień w skali, określający zagrożenie w stopniu umiarkowanym, ale z możliwością pogorszenia się sytuacji.

 

Loty zgodnie z planem

Loty z lotniska położonego w pobliżu miasta Katania odbywają się zgodnie z planem. Wydobywające się z aktywnego stratowulkanu gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) są spychane przez wiatr o kierunku wschodnim i południowo-wschodnim.

Polecane:

Norwegia - Ciekawa zorza polarna pojawiła się pod koniec listopada
Chorwacja - Ulewny deszcz w Opatiji, 160 l/mkw w ciągu doby
Filipiny - Trzy osoby zginęły podczas nagłej erupcji wulkanu Mayon
Naukowcy rozwiązali zagadkę barwnych wyładowań atmosferycznych, to "chochliki", czyli wyła...
Polska - Opracowano nową metodę wczesnego wykrywania choroby Alzheimera polegającą na akustycznej an...
Bali, Indonezja - Z powodu wyjątkowo silnych pływów oceanicznych zginęło dwoje turystów i zniszczona...
Psy rozumieją wypowiadane słowa i ich intonacje, naukowcy znów udowadniają coś, co było wiadome od d...
Czechy - Trzech gówniarzy w wieku 5, 6 i 8 lat skatowały flaminga w Jihlava ZOO, najpierw rzucali ka...
Zaobserwowano formowanie się gwiazdy w strumieniu wyrzucanej materii z supermasywnej czarnej dziury