Delirium tax„- tak nowy podatek nazwali właściciele sklepów i lokali w Bolonii. Muszą oni go płacić od każdej informacji wywieszonej w witrynie, na przykład o wyprzedażach. Ale podatkiem objęto nawet menu w oknach restauracji i wycieraczki z nazwą sklepu.

SAMSUNG

W Bolonii uznano, że wszystko, co widnieje w witrynie, można potraktować jako reklamę i dlatego należy rozliczyć się z tego z fiskusem.

Z dodatkowej opłaty, uważanej za przejaw szaleństwa, nie zwolniono także ani wywieszek z informacją, że w sklepie czy lokalu gastronomicznym można płacić kartą, ani godzin otwarcia.

Lokalna prasa, która informuje o rosnących protestach przeciwko „delirium tax”, zauważa z sarkazmem, że takiej opłaty nie wymyśliłby nawet wróg Robin Hooda, czyli szeryf z Nottingham.

Media wskazują, że podatek ten można nałożyć dlatego, że ogólnikowe rozporządzenie, na podstawie którego jest on egzekwowany, pozostawia dużą dowolność w interpretacji tego jaki komunikat jest reklamą, a jaki nie.

Jako najbardziej osobliwe przykłady przywołuje się sprawę jubilera, któremu kazano zapłacić za wycieraczkę przed jego salonem tylko dlatego, że widnieje na niej nazwa sklepu. Sklep płytowy dostał wezwanie do zapłaty podatku za umieszczenie w swojej witrynie okładek płyt winylowych. Opodatkowano też restauracje za wywieszenie menu, choć to akurat jest ich obowiązkiem. Ostatnio rozesłano 1620 wezwań do zapłaty tego osobliwego podatku, a ich liczba stale rośnie.

W związku z nasileniem buntu bolońskich kupców i restauratorów, zarząd miasta nie wykluczył, że przyjrzy się ponownie przepisom z 2009 roku, które pozwalają na takie absurdy, a niekiedy wręcz groteskowe sytuacje.

Zirytowany właściciel apteki umieścił w witrynie otrzymane pismo z urzędu skarbowego z żądaniem zapłacenia 1500 euro. Obok przyczepił kartkę: „Za to też każcie mi zapłacić!”.

Polecane:

Słońce znów niespokojne
Pustynia Gobi, Chiny - Zagadkowe dziwne obiekty znalazły racjonalne wytłumaczenie
Dodanie przestępnej sekundy sporo namieszało, wiele serwerów nie zrozumiało jak godzina może trwać 3...
Ukraina - Rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych z 298 osobami na pokładzie, nikt nie p...
Pomalowanie domu specjalną farbą opartą o tlenek żelaza i magnez, skutecznie łagodzi fale radiowe
Japonia - Hokkaido pod grubą warstwą śniegu, trzeci dzień mocno sypie
Opracowano elastyczny, nanocząsteczkowy ekran, który pod wpływem napięcia elektrycznego może dowolni...
Antarktyda skrywała wulkaniczne niespodzianki, badania sejsmologiczne ukazują źródła ciepła i proces...
Dalfsen, Holandia - Pociąg osobowy uderzył w dźwig obsługowy, zginęła jedna osoba