Duże obszary Rzymu zalane są przez wodę w następstwie ulewnych opadów. W Wenecji woda wylała się z kanałów na ulice i place. We Florencji poziom rzeki Arno nie był tak wysoki od kilkudziesięciu lat. Zawieszone zostało połączenie kolejowe między Włochami i Austrią.

Najbardziej dotkliwe zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji odczuwają mieszkańcy północnych dzielnic Rzymu, gdzie z powodu powodzi zamknięto metro. Poziom rzeki Tybr znów się podnosi i zbliża się do szczytów łuków mostu Ponte Milvio – jednego z najstarszych mostów na Tybrze. 

Schronili się w parafii

Dziewięć kilometrów od centrum  Rzymu, w dzielnicy Prima Porta, rzeka Tybr wylała, podtapiając sklepy i piwnice. Dziesiątki rodzin ewakuowano. Niektóre straciły dobytek całego życia. Wielu mieszkańców tej dzielnicy, zmuszonych do opuszczenia zalanych błotem i wodą domów, znalazło schronienie w parafii, którą w uroczystość Trzech Króli odwiedził papież Franciszek i gdzie obejrzał żywą szopkę. Budynki parafialne zamieniono na sale noclegowe dla ewakuowanych, punkt pomocy i stołówkę.

Do wtorku zła aura

Na uruchomiony telefon zaufania dla powodzian cały czas dzwonią osoby potrzebujące pomocy. Tylko między piątkowym wieczorem a sobotnim rankiem odnotowano trzy tysiące zgłoszeń. Agencja Ochrony Ludności ostrzega, że zła pogoda potrwa do środy.

Na pomoc wojsko

Ulewne deszcze i burze śnieżne prognozowane są także dla Wielkiej Brytanii, Francji oraz Serbii i Rumunii. W Serbii silny wiatr pozrywał linie energetyczne i utworzył ogromne zaspy, które uniemożliwiły przejazdy pociągom. Na pomoc kilkudziesięciu osobom, które utknęły samochodami i autobusami w zaspach, wysłano żołnierzy. Również w Rumunii wojsko pomogło odśnieżać drogi do wsi, które przez śnieg były odcięte od świata od zeszłego tygodnia.

Źródło: PAP/Reuters TV, tm

Polecane:

Polska - Pioruny nad Sudetami
Grecja - Rekordowe mrozy na północy kraju, minus 24 st.C. jeszcze tam nie było
Drobiny żelaza rozpylone w oceanach mogą przyspieszyć rozwój okrzemek, które wyłapią związki węgla z...
Pakistan - Wtorkowe trzęsienie ziemi zniszczyło setki domów, pozbawiając ludzi dachu nad głową
Indie, Birma i Bangladesz - Cyklon Mahasen zagraża 8.2 mln mieszkańcom, żywioł przeszedł już przez S...
Tajlandia - W Bangkoku zarejestrowano najniższą od 30 lat temperaturę, na północy kraju pojawił się ...
Norwegia - Niedźwiedź polarny zaatakował turystów, którzy przyjechali w arktyczny region, żeby zobac...
Sydney, Australia - Ogromna burza pozbawiła prądu 200 tysięcy osób, spadła miesięczna norma opadów, ...
Potężne powodzie w Japonii, w ciągu 40 godzin spadło 160 procent średnich opadów dla całego lipca