W pociągach dużych prędkości we Włoszech wyposażonych w sieć Wi-Fi emisja fal magnetycznych i elektromagnetycznych przekracza dopuszczalne normy, co stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia pasażerów – twierdzi tamtejsza organizacja obrony praw konsumentów.

Stowarzyszenie Codacons poinformowało, że po przeprowadzeniu pomiarów w szybkich pociągach, zarówno państwowych kolei Trenitalia, jak i prywatnej spółki Ntv, złożyło w prokuraturach w Rzymie, Mediolanie, Turynie, Bolonii i Florencji wnioski o dezaktywację Wi-Fi w składach, w których przekraczane są dopuszczalne normy.

6800 razy przekroczona norma

Te same wnioski obrońcy praw konsumentów złożyli w ministerstwach zdrowia i ochrony środowiska apelując o interwencję, która doprowadzi do przestrzegania przepisów w tej sprawie.

Raport z wynikami pomiarów organizacja przekazała dyrekcjom obu linii łączących północ z południem Włoch siecią superszybkich pociągów.

W raporcie tym eksperci podkreślili, że w pociągach przekraczane są nie tylko obowiązujące we Włoszech normy emisji fal, ale także – i to wielokrotnie – limity, wyznaczone przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC). W przypadku pociągów Frecciarossa (Czerwona strzała) państwowej spółki przekraczane są one o 588 procent, a w prywatnym pociągu Italo aż o 6800 procent – twierdzi Codacons.

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Hong Kong - Odkryto wygasły superwulkan, 140 mln lat temu mógł przyczynić się do globalnej zmiany kl...
Polska - Dziennie 85 tysięcy euro kary za niedostosowanie przepisów liberalizujących rynek elektrycz...
We wtorek w Australii będzie widoczne całkowite zaćmienie Słońca, początek o 20:45 [OnLine]
Holandia - Naukowcy przetestowali nową metodę mierzenia sum opadów, jeśli nie ma radarów i czujników...
Wkrótce hybrydowe zaćmienie Słońca, niestety w Polsce nie będzie widoczne
Zobrazowano wszechświat do odległości 10.8 miliarda lat świetlnych
Arabia Saudyjska - Książę stracił głowę, wykonano wyrok śmierci na jednym z członków rodziny królews...
Niezwykłe stworzenia z głębi oceanu
Mindanao, Filipiny - Słabe trzęsienie ziemi zniszczyło kilka budynków, magnituda 5.7