Niewykluczone, że to miejsca, na których istnieje życie pozaziemskie.

Planety wokół czerwonych karłów przypominają gałki oczne

Kiedy planeta krąży w bezpośrednim sąsiedztwie swojej gwiazdy, to pokazuje jej tylko jedną stronę. Po tej stronie panuje nieustanny dzień. Zdaniem Daniela Angerhausena, astronoma i astrobiologa z nowojorskiego Rensselaer Polytechnic Institute, fakt, że istnieją takie miejsca, świadczy o tym, że we Wszechświecie są światy, które przypominają… gałkę oczną (to anatomiczne porównanie wynika stąd, że do części “kuli” dochodzi światło, a do części – nie).Tam może istnieć życie

Idea ziemi-gałki-ocznej narodziła się, kiedy odkryto Gliese 581g – planetę leżącą 20 lat świetlnych stąd. Raymond Pierrehumbert z Uniwersytetu w Chicago uważa, że jeśli Gliese 581g faktycznie istnieje (część badaczy jest jednak zdania, że niekoniecznie), to jest ona właśnie ziemią-gałką oczną. Jako pierwsza z odkrytych planet pozasłonecznych, Gliese 581 g leży w ekosferze, czyli w takiej odległości od danej gwiazdy, która pozwala na utrzymanie się wody w stanie ciekłym i rozwój życia w znanej nam postaci lub osiedlenie się na powierzchni.

Angerhausen twierdzi, że tam, gdzie jest nieustanny dzień, może panować taka temperatura, dzięki której na ziemi-gałce ocznej występuje ocean wody w stanie ciekłym. Woda to konieczność, by w obcym świecie utrzymywało się życie.

Planeta do zamieszkania

Anderhausen chce skupić się na tym, by wskazać, jakie cechy powinny mieć tego typu planety, by mogło istniec na nich życie. Dlatego też ma nadzieję, ze uda mu się wyruszyć z projektem HABEBEE (skrót od Exploring the Habitability of Eyeball-Exo-Earths). W jego ramach badacz będzie tworzył modele Ziem-gałek ocznych o rożnych cechach charakterystycznych (chodzi tu m.in. o masę, o dystans od gwiazdy itp.).

– Te planety będą prawdopodobnie pierwszymi nadającymi się do zamieszkania, dlatego tak ważne jest, żebyśmy poznali ich cechy jak najwcześniej – mówi naukowiec.

Anderhausen chce przede wszystkim sprawdzić, w których miejscach tajemniczych planet rozkłada się woda i w jakim jest stanie, stopień promieniowania i oddziaływania czerwonych karłów. Według niego to determinanty do rozwijania tam życia lub krótkotrwałych kosmicznych postojów.

Źródło: huffingtonpost.com, tm

Polecane:

Anormalne śnieżyce w Centralnych Chinach
Niemcy - Naukowcy przewidują, że raz na 10 lat wystąpi katastrofa nuklearna, największe ryzyko jest ...
USA - Pustynna burza piaskowa przeszła przez Arizonę [Video]
Japonia - Radioaktywna woda gruntowa wokół Fukushimy jest coraz bliżej oceanu, przekroczyła już spec...
Organizacja Greenpeace znalazła niebezpieczne substancje chemiczne we włóknach ubrań dziecięcych zna...
Japonia nie chce oddać Amerykanom 300 kilogramów wysoko wzbogaconego plutonu, 6 kg wystarczy do zrob...
Silver Spring, USA - Potężna eksplozja pod Waszyngtonem, zginęły 2 osoby, zaginęło 7, a 30 osób jest...
Zanieczyszczenia z powietrza wnikają do mózgu, magazynują się tam drobne cząsteczki magnetytu
Indie - Urodziło się ciele o rysach "ludzkiej twarzy", miejscowa ludność uznała ciele za &...