Wolną wolą można manipulować z pomocą impulsów elektrycznych. Potwierdzają to wyniki badań, prowadzonych na małpach przez badaczy Massachusetts General Hospital i University of Leuven w Belgii. Jak pisze na swych stronach internetowych czasopismo „Current Biology” po raz pierwszy udało się wykazać związek przyczynowy między stymulacją aktywności brzusznej części nakrywki śródmózgowia naczelnych, a zmianą ich zachowania.

Schemat połączeń nerwowych w mózgu

Schemat połączeń nerwowych w mózgu /Massachusetts General Hospital/

W ramach eksperymentu makakom instalowano elektrody, z pomocą których można było pobudzać rejon VTA mózgu, brzuszną część nakrywki śródmózgowia. Wiadomo o nim, że ma istotne znaczenie dla uczenia się i zapamiętywania bodźców w ramach układu nagrody mózgu. To tam wytwarzana jest dopamina, neuroprzekaźnik istotny dla związanych z nagrodą pozytywnych odczuć.


Ten niewielki rejon mózgu dostarcza sygnały, które uczą odpowiednich zachowań. Jeśli sygnał nagrody jest silniejszy lub słabszy, niż spodziewany, dany sposób zachowania jest utrwalany lub eliminowany
– tłumaczy jeden z autorów pracy, profesor Wim Vanduffel. Celem badań było sprawdzenie, na ile można tym manipulować.

W trakcie pierwszego z testów makakom pozwolono wielokrotnie wybierać między dwoma obrazkami, z gwiazdą i z piłką. To pozwoliło ustalić, który z nich w naturalny sposób wybierają częściej. W trakcie drugiego eksperymentu w rejon VTA podawano im delikatny impuls elektryczny za każdym razem, gdy wybierały obrazek inny, niż ten wybierany za pierwszym razem. To szybko zmieniało ich preferencję. W kolejnym eksperymencie udawało się to zresztą odwrócić.

W ten sposób po raz pierwszy udało się potwierdzić, że impuls elektryczny może wpływać na centrum nagrody w sposób analogiczny do faktycznej nagrody. To może mieć istotne znaczenie dla badań procesów uzależnienia lub kłopotów z uczeniem się.

Czy w przyszłości można sobie wyobrazić wykorzystanie tej metody do manipulowania naszymi wyborami?Teoretycznie tak– mówi profesor Vanduffel. Zapewnia jednak, że nie będzie to łatwe. Rejon VTA znajduje się głęboko w mózgu, jego stymulacja wymaga silnie inwazyjnej procedury umieszczenia tam elektrod. Nie ma na razie sposobu, by zrobić to niezauważenie. Jeśli jednak kiedyś uda się stymulować ten rejon bezinwazyjnie, z pomocą światła lub ultradźwięków, będzie można myśleć o wykorzystaniu tej metody choćby do walki z nałogami.

 

Źródło: rmf24

Polecane:

Oklahoma i Kansas - Kolejne tornada, 6 osób nie żyje
Słońce - Prawdopodobieństwo wystąpienia super burzy wynosi 6-7 proc.
Zderzenie galaktyk sprzed 11 miliardów lat zarejestrowało Kosmiczne Obserwatorium Herschela
Bavaro, Dominikana - Niewielki samolot rozbił się na polu golfowym, zginęło sześciu turystów
Sonda New Horizons przysłała zdjęcie kolejnego pasma górskiego na Plutonie
Przy okazji badania mózgów natrafiono na ślad sugerujący, że chorobą Alzheimera można się zarazić po...
El Galpo, Argentyna - Trzęsienie ziemi o sile 5.9 w skali Richtera, zginęła jedna osoba
Odkryto enzym i mechanizm, który może mieć kluczowe znaczenie dla procesu starzenia się komórek skór...
Francja - Grzyby na południu kraju zawierają śladowe ilości radioaktywnego izotopu stront 90 i cez 1...