Pogoda w miniony weekend bardziej kojarzyła się z upalnym latem niż z wiosną. Tak ciepłych kwietniowych dni nie było od dziesięcioleci. W sobotę rekord z 1968 r. pobiły Słubice wartością 31 st. C. Jednak już następnego dnia na pierwsze miejsce w meteorologicznych statystykach wysunęły się 32 st. C odnotowane we Wrocławiu.

 

– W sobotę na polu temperatury padł rekord dla kwietnia. Temperatura maksymalna w cieniu przekroczyła 31 st. Celsjusza w Słubicach.

Bliskie tej wartości były też odczyty w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim Toruniu oraz Bydgoszczy.

 

Choć w niedzielę najgorętszym rejonem nadal był zachód Polski, Słubice zdetronizował Wrocław z wynikiem 32 st. C. W Poznaniu, Zielonej Górze, Toruniu i Bydgoszczy termometry pokazały 31 st. C. Na trzecim miejscu z 30 stopniami wśród najgorętszych miejsc znalazły się Kielce, Łódź i Warszawa.

Pobite rekordy sprzed dziesięcioleci

– 32 stopnie we Wrocławiu to najwyższa temperatura w wieloleciu – powiedział synoptyk Wojciech Raczyński. Słubice w sobotę, a w niedzielę stolica Dolnego Śląska pobiły rekord sprzed 44 lat – 23.04.1968 r. w Słubicach padło 30,9 st. C.

Swoje statystyki kwietniowych temperatur zaktualizowała Warszawa. Odnotowane w niedzielę w stolicy 30 st. zastąpi wynik sprzed 35 lat – 28,2 st. C odnotowane 30.04.1977 r.

Na Podkarpaciu wciąż upalnie

Taka wakacyjna pogoda w ostatnich dniach kwietnia była wynikiem wpływu wyżu znad Ukrainy i gorących mas zwrotnikowego powietrza, które przypłynęły z południa.

Czy w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych nadzwyczajnie wysokich temperatur? Już po południu pogoda będzie się pogarszać, ale pewne nadzieje można wiązać z południowym wschodem Polski, który przez cały dzień pozostanie bardzo słoneczny. – Na Podkarpaciu temperatury wyniosą ok. 30 st. C – poinformował Raczyński. – To będzie ostatni upalny dzień, potem się ochłodzi – dodał.

 

Źródło: tvnmeteo.pl

 

Polecane:

Turcja - Metr wody na ulicach, co najmniej 8 osób nie żyje
Grenlandia - Naukowcy z NASA nie mogli uwierzyć, 97 proc. powierzchni lodu Grenlandii zaczęło topnie...
Rosja - Tak długo w grudniu mróz nie trzymał od 1938 roku, zamarza nawet wódka
Japonia - Potężna śnieżyca na Hokkaido, cała rodzina zaczadziła się na śmierć w zasypanym samochodzi...
USA - Nowy Jork czeka prawdopodobnie na największą w historii burze śnieżną, miejscami może spaść 90...
ZEA - Ulewny deszcz w Dubaju, samochody pływały ulicami [Video]
Polska - Silny wiatr i ulewny deszcz w całym kraju, w Tatrach halny osiągnął prędkość 155 km/h
Niezwykła sytuacja nad oceanami, nad Atlantykiem jednocześnie pojawiły się aż 3 cyklony, a na Pacyfi...
Tajfun Doksuri uderzył w Wietnam, jeszcze nigdy nie odnotowano tak silnego tajfunu, wiatr w porywach...