Tegoroczny wrzesień był najcieplejszym w historii – wynika z danych opublikowanych przez NASA. To już piąty najcieplejszy miesiąc tego roku od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Temperatury - Wrzesień 2014

Temperatura września była o 0,77 st. C wyższa od średniej dla tego miesiąca, wyliczonej dla wielolecia 1951-1980 – podają naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda (ośrodek NASA). Eksperci zaznaczają przy tym, że dotychczasowy rekord został ustanowiony w 2005 roku.

Najgorętszy sezon od 130 lat

Wyjątkowo ciepły wrzesień to kontynuacja gorącego sierpnia. Zresztą z danych opublikowanych na początku września przez NOAA (Narodowa Służba Meteorologiczna i Oceanograficzna) wynika, że tegoroczne lato na półkuli północnej okazało się najcieplejszym sezonem od co najmniej 130 lat, czyli od momentu rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych.

Wrzesień to piąty najgorętszy miesiąc tego roku w historii. Rekordowo gorące były również kwiecień, maj, czerwiec i sierpień. Z kolei tegoroczny lipiec zaliczany jest do jednego z czterech najgorętszych lipców od co najmniej 130 lat (od rozpoczęcia pomiarów).

 

Padnie kolejny rekord?

Wszystko wskazuje na to, że trend rekordowo ciepłych miesięcy tego roku będzie kontynuowany, a rok 2014 stanie się najgorętszym w historii. Taki scenariusz cieszy jedynie entuzjastów upałów. Klimatolodzy nie podzielają zachwytu i przy okazji przypominają, że wzrastająca temperatura to efekt globalnego ocieplenia, które może doprowadzić do zagłady planety.

 

70 procent szans na El Nino

A co wpłynęło na tak wysokie temperatury września? Eksperci twierdzą, że istotną rolę w ich kształtowaniu mają oceany, bowiem w nich kumuluje się ogromna ilość ciepła. Obecnie obserwowane są bardzo wysokie temperatury w tropikalnej części Pacyfiku, co zdaniem wielu specjalistów zwiastuje nadejście El Nino. Szanse na pojawienie się tego zjawiska pod koniec 2014 roku sięgają blisko 70 procent.

Polecane:

Chiny - Przez powódź ewakuowano 555 tysięcy ludzi, podniesiono stan alarmowy do najwyższego poziomu
Kenneth - Wyjątkowo silny huragan pierścieniowy na Pacyfiku, wieje z prędkością 230 km/h
Chiny - W Pekinie poziom smogu jest poza skalą, nawet 522ug/m3
Fobos-Grunt może spać nawet na Polskę, przewidywany czas upadku dziś między 18:30 - 20:12
Portugalia - Powodzie, wichury i śnieżyce, katastrofalne warunki pogodowe na Maderze
Gwałtowny wzrost przypadków raka skóry, winę za to ponosi promieniowanie UV, a dokładniej opalanie s...
USA - Kalifornijska susza i rekordy temperatur zmniejszają pokrywę śnieżną w górach Sierra Nevada, j...
Korea Północna ćwiczy na Korei Południowej swoich hakerów żeby mogli przeprowadzić sprawny atak za o...
W Rosji kończy się ropa, według opinii ekspertów, złoża tego surowca wystarczą tylko na najbliższe 2...