Tegoroczny wrzesień był najcieplejszym w historii – wynika z danych opublikowanych przez NASA. To już piąty najcieplejszy miesiąc tego roku od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Temperatury - Wrzesień 2014

Temperatura września była o 0,77 st. C wyższa od średniej dla tego miesiąca, wyliczonej dla wielolecia 1951-1980 – podają naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda (ośrodek NASA). Eksperci zaznaczają przy tym, że dotychczasowy rekord został ustanowiony w 2005 roku.

Najgorętszy sezon od 130 lat

Wyjątkowo ciepły wrzesień to kontynuacja gorącego sierpnia. Zresztą z danych opublikowanych na początku września przez NOAA (Narodowa Służba Meteorologiczna i Oceanograficzna) wynika, że tegoroczne lato na półkuli północnej okazało się najcieplejszym sezonem od co najmniej 130 lat, czyli od momentu rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych.

Wrzesień to piąty najgorętszy miesiąc tego roku w historii. Rekordowo gorące były również kwiecień, maj, czerwiec i sierpień. Z kolei tegoroczny lipiec zaliczany jest do jednego z czterech najgorętszych lipców od co najmniej 130 lat (od rozpoczęcia pomiarów).

 

Padnie kolejny rekord?

Wszystko wskazuje na to, że trend rekordowo ciepłych miesięcy tego roku będzie kontynuowany, a rok 2014 stanie się najgorętszym w historii. Taki scenariusz cieszy jedynie entuzjastów upałów. Klimatolodzy nie podzielają zachwytu i przy okazji przypominają, że wzrastająca temperatura to efekt globalnego ocieplenia, które może doprowadzić do zagłady planety.

 

70 procent szans na El Nino

A co wpłynęło na tak wysokie temperatury września? Eksperci twierdzą, że istotną rolę w ich kształtowaniu mają oceany, bowiem w nich kumuluje się ogromna ilość ciepła. Obecnie obserwowane są bardzo wysokie temperatury w tropikalnej części Pacyfiku, co zdaniem wielu specjalistów zwiastuje nadejście El Nino. Szanse na pojawienie się tego zjawiska pod koniec 2014 roku sięgają blisko 70 procent.

Polecane:

Morze Północne - Wielki wyciek gazu ziemnego z platformy wiertniczej Elgin koncernu Total
Włochy - Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi, wiele osób jest pod gruzami
Tajlandia - Budują wielki mur, który ma ochronić przed powodzią w porze monsunowej
UK - Inwazja zmutowanych ślimaków z Hiszpanii, zjadają wszystko i szybko się mnożą
Europa - Nadmierna eksploatacja zasobów mórz doprowadziła do znacznego zmniejszenia populacji wielu ...
Meksyk - Silne trzęsienie ziemi w pobliżu słynnego kurortu Acapulco, magnituda 7.2
Teksas, USA - Z powodu ekstremalnie złych warunków atmosferycznych w 24 hrabstwach wprowadzono stan ...
Odkryto nowy rodzaj wyrzutu słonecznego, zaobserwowano potężne fale, którym towarzyszą emisje bogate...
Filipiny - Ubogie rodziny zmuszają swoje dzieci do uprawiania seksu przed kamerą, transmitują to za ...