Wrzesień Anno Domini 2012 zapisał się średnią temperaturą na naszej planecie na poziomie 15,67 st. C, wyrównując jednocześnie rekord z 2005 roku.

Średnie temperatury we wrześniu 2012 (NOAA)

Wrzesień 2012 należy do rekordowych od czasu, kiedy prowadzone są badania, czyli od 1880 roku -wynika z raportu opublikowanego przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA).

Uśredniona  temperatura w ubiegłym miesiącu wyniosła na Ziemi (wliczając tereny lądowe oraz akweny) 15,67 st. C i o 0,67 st. C przekroczyła średnią z XX wieku. To również wyrównanie rekordu ciepła z 2005 roku.

 

Ubiegły miesiąc to 36 wrzesień z rzędu kiedy temperatura przekroczyła średnią odnotowaną w XX wieku. Ostatni raz we wrześniu słupki rtęci globalnie nie przekroczyły 15 st. C w 1976 roku.

Nie wszędzie gorąco

Jeśli chodzi o temperaturę na lądzie, ubiegły miesiąc był trzecim najcieplejszym wrześniem w historii. Globalnie, słupki rtęci pokazały temperaturę powietrza o 1,02 st. C wyższą niż wynosi średnia XX wieku.

Biorąc zaś pod uwagę średnią temperaturę na morzach i oceanach w raporcie NOAA stwierdzono, że ubiegły miesiąc był drugim w historii. Tym samym został wyrównany wynik z 1997 roku, kiedy to temperatura akwenów przekroczyła o 0,54 st. C średnią XX wieku.

Oczywiście nie wszędzie w ubiegłym miesiącu było cieplej niż w analogicznych okresach w przeszłości. Wyższą temperaturę odnotowano w środkowej Rosji, zachodniej Australii, południowej Grenlandii. Niższe temperatury niż zwykle zaobserwowano natomiast we wschodniej Rosji, zachodniej Alasce, południowej Afryce, znacznym obszarze Chin oraz części środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych. Chłodniej niż zwykle było również na południowym wschodzie USA.

– Jeśli chodzi o badania temperatury we wrześniu, to jak na ironię, w Stanach Zjednoczonych można mówić o pewnym odpoczynku od rekordów ciepła – skomentował Deke Arndt z NOAA.

 

Źródło: Reuters, NOAA, tm