Huragan Sandra stale się nasila, a w środę 25 listopada został uznany za największy z ostatnich w historii. Rzadko kiedy zjawisko to występuje tak późno. I mimo, że huragan szybko osłabnie, obecnie jest potężny i już w weekend może uderzyć w Los Cabos na zachodzie Meksyku.

Wyjątkowo silny i groźny huragan Sandra kieruje się na Meksyk -2

Huragan Sandra obecnie znajduje się 1038 km na południe od Los Cabos. Przemieszcza się w kierunku północnym, jednak później przyspieszy i przesunie się na północny wschód. W sobotę huragan może zahaczyć o Półwysep Kalifornijski, w okolicach miasta Cabo San Lucas. Następnie po kolei powinien przemieścić się nad stany Sinaloa, Durango i Chihuahua.

 

Huragan trzeciego stopnia

Sandra wciąż się nasila i obecnie jest huraganem trzeciego stopnia (w pięciostopniowej skali). Może jednak jeszcze przybrać na sile. Następnie przewiduje się jego osłabnięcie, związane z przechwyceniem go przez subtropikalny prąd wstępujący i stać się sztormem tropikalnym lub depresją, jeszcze zanim dotrze do wybrzeża Cabo San Lucas.

Wyjątkowo silny i groźny huragan Sandra kieruje się na Meksyk

Mogą wystąpić gwałtowne powodzie

Mimo przewidywanego osłabnięcia, Sandra lokalnie może powodować ulewne deszcze i gwałtowne powodzie. Na południu Półwyspu Kalifornijskiego wystąpią one już w piątek, a w sobotę opanują stany: Sinaloa, Durango oraz Chihuahua.

Część wilgoci z huraganu może przyczyniać się także do występujących w ostatnim czasie ulewnych deszczy na południowych równinach USA.

 

Wyjątkowość Sandry

Sandra jest najsilniejszych huraganem, występującym tak późno w tym sezonie. Jedynie trzy inne sztormy na wodach wschodniego Pacyfiku uformowały się jeszcze później niż Sandra, jednak było to w 1949 roku.Nie ma żadnych danych dotyczących, tak późnego w tym sezonie, dotarcia na ląd nienaruszonej depresji lub sztormu nazwanego imieniem, w rejonie Półwyspu Kalifornijskiego lub pacyficznego wybrzeża Meksyku.

– Jeśli Sandra dotrze nad ląd jako sztorm tropikalny, będzie to najnowszy taki przypadek w historii wschodniego Pacyfiku – twierdzi specjalista od huraganów, Michael Lowry.

 

Sandra zdetronizowała poprzedni huragan

Poprzedni czołowy huragan na obszarze środkowo-wschodniego Pacyfiku czy Atlantyku, wystąpił w 1934 roku. Nie został on nazwany, jednak do 23 listopada pozostawał najpoważniejszym.

Sandra jest trzydziestym cyklonem tropikalnym trzeciej kategorii na półkuli północnej w tym roku. Przekracza jednak znacznie dotychczasowe rekordy takich burz z 1997 i 2004 roku.

Polecane:

Pakistan - 4.5 mln osób poszkodowanych przez ostatnie powodzie
Peru - Kolejna duża erupcja wulkanu Ubinas, popiół poleciał na 4 km w górę
Australia - Niesamowite narodziny bliźniaczek w Sydney, jedno ciało, dwa mózgi i dwie twarze
USA - Gigantyczna ilość meduz opanowała plaże nad Pacyfikiem
USA - Rekord śniegu w Bostonie, w 30 dni spadło 183 cm białego puchu
Etiopia - Archeolodzy odnaleźli najstarszą żuchwę człowieka, ma 2.8 miliona lat i jest starsza niż &...
Yokohama, Japonia - Policja szuka seryjnego truciciela, ktoś wstrzyknął w szpitalu środek czyszczący...
USA - W kalifornijskiej jaskini znaleziono nietypowego krocionoga, ma 414 nóg, 4 penisy, wydziela je...
Qualcomm wkrótce ruszy z produkcją procesorów do serwerów w technologii 10 nm FinFET, które zawierać...