Brytyjscy lekarze wykonali zabieg na dziecku z sercem poza klatką piersiową. Vanellope Hope Wilkins urodziła z ektopią serca, czyli bez kości mostka, ze zdrowym narządem, bijącym poza ustrojem. Przyszła na świat trzy tygodnie temu w wyniku cesarskiego cięcia w szpitalu w Leicester.

Ponieważ dziewczynka oddychała o własnych siłach, lekarze postanowili prawie natychmiast ją operować. Rodzice byli na tę ewentualność przygotowani. Nieprawidłowości wykazały już badania USG przeprowadzone w dziewiątym tygodniu ciąży. Matka zrezygnowała z możliwości przeprowadzenia aborcji, mimo iż lekarze twierdzi, że szanse dziewczynki na przeżycie są niewielkie.

Pierwszy zabieg, który polegał na umieszczeniu serca w klatce piersiowej, przeprowadzono niecałą godzinę po porodzie. Uczestniczył w nim zespól pięćdziesięciu lekarzy -chirurgów, anestezjologów i położnych. Otwór, jaki pozostał po sercu, załatano fragmentem skóry pobranej z pośladka dziewczynki.

Kolejne zabiegi polegać będą na odtworzeniu brakującej kości mostka. Lekarze nie wykluczają, że zostanie ona wydrukowana z syntetycznego materiału na drukarce w technologii 3D.

Ektopia serca jest niezwykle rzadkim schorzeniem. Rejestruje się od pięciu do ośmiu przypadków na milion. Większość dzieci rodzi się martwych. Mała Vanellope jest wyjątkiem. To pierwszy pacjent na Wyspach, który przeżył taki zabieg.

 

 

 

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

NASA - SDO zarejestrowało potężne tornado na Słońcu, 5x większe od Ziemi, poruszało się z prędkością...
Francja - Gwałtowny spadek temperatury z 25 do 1 st.C i nawrót zimy [Video]
Europa - LG wprowadza pierwsze zakrzywione telewizory OLED oparte na technologii WRGB, czyli czterec...
Cholesterol ogranicza wchłanianie witaminy E
Od początku roku przez Morze Śródziemne do Europy dotarło już ponad 300 tysięcy uchodźców
Japonia - Wojsko w stanie gotowości w związku z możliwością odpalenia rakiety balistycznej przez Kor...
Malaga, Hiszpania - Największe od 27 lat opady deszczu spowodowały powódź
Zabawki z dostępem do internetu mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci i łamać ich prawo do prywatności
Czechy - Zrobiono magnes bez użycia metalu, organiczny magnes powstał z grafenu przy pomocy fluoru, ...