Trzęsienie ziemi na wyspie Borneo. Wstrząsy miały sile 6,0 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się blisko najwyższej góry Malezji. Na popularnej wśród turystów i alpinistów górze Kinabalu (4095 m n.p.m.) zginęło 16 osób, 137 odciętych od świata.

Mount Kinabalu

Na Mount Kinabalu w północno-wschodniej części Borneo, ratownicy znaleźli ciała miejscowego przewodnika i 12-letniej uczennicy z Singapuru – podały lokalne media.

Są obawy, że ofiar śmiertelnych może być więcej, ponieważ na płaskowyżu w pobliżu szczytu temperatura nocą może spaść do zera. Użycie do akcji śmigłowców wykluczono z uwagi silny wiatr i widzialność zbliżoną do zera. W akcji ratowniczej przeszkadzają gęste chmury, spadające kamienie i zniszczenie ścieżek.

Z góry schodzą nadal turyści, których na Kinabalu zastało trzęsienie, a od świata odcięły spadające kamienie, głazy, a niżej lawiny błotne.

Dyrektor parku narodowego, w którym leży Kinabalu, powiedział, że z góry zniesiono kilku rannych. Spodziewa się on, że część turystów dotrze do bazowego obozu w sobotę. Wśród zablokowanych na Kinabalu osób było kilku cudzoziemców.

Wyprawa na Kinabalu trwa zazwyczaj dwa dni i noc. Z ostatniego schroniska pod szczytem wyrusza się po kilkugodzinnym odpoczynku o godzinie 2 po północy.

Na Kinabalu znajduje się najwyżej na świecie położona via ferrata – “żelazna droga” wyposażona w linę stalową do autoasekuracji, stopnie, drabinki i mosty. W języku polskim czasem określana bywa “żelazną percią”.

Trzęsienie było na tyle potężne, że oderwał się kawałek jednej ze skał tworzących na samym szczycie góry charakterystyczne “ośle uszy”. Wstrzymano wszelkie wyprawy.

Epicentrum wstrząsów według amerykańskich służb sejsmologicznych znajdowało się o 54 km od Kinabalu na głębokości 10 km.

Trzęsienie zniszczyło drogi i budynki, w tym szkoły i szpital na zachodnim wybrzeżu stanu Sabah.

Borneo – trzecia co do wielkości po Grenlandii i Nowej Gwinei wyspa na świecie – administracyjnie należy do Indonezji, Malezji oraz sułtanatu Brunei. Północna część Borneo należy do Malezji. Są to stany Sarawak i Sabah.

Trzęsienie ziemi w Malezji 1

Na skutek trzęsienia ziemi zawaliła się jedna z dwóch słynnych skałek na szczycie, tzw. Donkey Ears (pol. Ośle Uszy).

Trzęsienie ziemi w Malezji 6 Trzęsienie ziemi w Malezji 5 Trzęsienie ziemi w Malezji 4 Trzęsienie ziemi w Malezji 3 Trzęsienie ziemi w Malezji 2

Źródło: PAP, USGS, EMSC, rmf24

Polecane:

Polska - Rekordowo mało wody w Wiśle, przepływa tylko 190 m3 w ciągu sekundy, może nas czekać susza ...
Inwazyjny gatunek chrząszcza pożarł lasy pod Moskwą i przesunął się 235 km na zachód w głąb Europy, ...
Google zaczyna szyfrować cały wewnętrzny ruch między serwerami, żeby NSA nie mogła kolejny raz przec...
Finlandia - Najpotężniejsza burza tej jesieni, 200 tysięcy domów bez prądu
Grenlandia - Na coraz większej powierzchni odsłaniają się ciemne lodowe wstęgi, "czarny lód&quo...
Smartfon Lucky LG16 za mniej niż 10 dolarów, czyli za 39 zł
Utach, USA - Wielkie Jezioro Słone zaczyna wysychać czego konsekwencją mogą być ogromne szkody dla ś...
San Antonio, Teksas - Bestialska przemoc wobec dzieci, jedno na smyczy, drugie przykute łańcuchem
Ogólna teoria względności Einsteina może nie obowiązywać już w horyzoncie zdarzeń czarnej dziury