Z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały brzegowe szkockiej wyspy Lewis, wyciekła ropa. Konstrukcja była holowana z Norwegii na Maltę. Do wypadku doszło podczas sztormu, gdy zerwał się hol.

Lewis, Szkocja - Do Atlantyku wyciekły setki ton ropy naftowej z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały -1

Po zbadaniu stanu technicznego platformy eksperci stwierdzili, że pękły dwa z czterech zbiorników zawierających ropę. Łącznie znajdowało się w nich 280 ton paliwa. Nie wiadomo, ile ropy wyciekło do morza i kiedy to się stało.

 Lewis, Szkocja - Do Atlantyku wyciekły setki ton ropy naftowej z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały -4

Według doniesień, wokół stojącej u brzegu konstrukcji nie zaobserwowano na razie toksycznej dla środowiska substancji. Platforma otoczona jest kordonem bezpieczeństwa. Nie można do niej podchodzić bliżej niż na 300 m.

Rejon Atlantyku, gdzie doszło do tego zdarzenia patrolują łodzie straży nadbrzeżnej. Poszukują śladów wycieku. Niedaleko miejsca katastrofy znajdują się popularne plaże, na których najczęściej można spotkać entuzjastów surfingu. Nieco dalej rozciąga się cenna dla ekologów rafa.

Jak potwierdził przedstawiciel rządowej agencji do spraw katastrof morskich, zanim podjęte zostaną próby odholowania platformy od brzegu, konstrukcja będzie musiała przejść szereg napraw. Mogą one potrwać nawet kilka miesięcy.

Szkockie organizacje środowiskowe domagają się dokładnego zbadania przyczyn katastrofy. Żądają także odpowiedzi na bardzo ważne dla nich pytanie: dlaczego mimo nieprzychylnych warunków pogodowych podjęto decyzję o holowaniu platformy.

Lewis, Szkocja - Do Atlantyku wyciekły setki ton ropy naftowej z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały -7 Lewis, Szkocja - Do Atlantyku wyciekły setki ton ropy naftowej z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały -6 Lewis, Szkocja - Do Atlantyku wyciekły setki ton ropy naftowej z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały -5 Lewis, Szkocja - Do Atlantyku wyciekły setki ton ropy naftowej z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały -3 Lewis, Szkocja - Do Atlantyku wyciekły setki ton ropy naftowej z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały -2 Lewis, Szkocja - Do Atlantyku wyciekły setki ton ropy naftowej z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały -4 Lewis, Szkocja - Do Atlantyku wyciekły setki ton ropy naftowej z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały -1

Polecane:

Mozambik - Dwa cyklony niemal jednocześnie zaatakowały i zabiły 47 osób
USA - Rośliny nie zdołały przetworzyć nawozów azotowych z powodu zahamowania wzrostu, mogą być toksy...
USA - "Wielu naukowców obawia się, że rozwój technologiczny może zagrozić istnieniu człowieka j...
NASA - Sondy Ebb i Flow zakończyły misję uderzając w Księżyc z prędkością ponad 6 tys. km/h
W maju na niebie
Queretaro, Meksyk - Na autostradzie rozbiła się awionetka, zginęło 5 osób
Europa - Od 1 września 2017 r. na drogach przeprowadzane będą kontrole emisji spalin samochodów z si...
NASA - Wiatr słoneczny prawdopodobnie zdmuchnął gęstą atmosferę Marsa, wszystko przez słabe pole mag...
Naukowcy opracowali nowe urządzenie fotosyntetyczne przekształcające atmosferyczny dwutlenek węgla w...