Okunoshima to japońska wyspa, którą rok rocznie w okolicy świąt wielkanocnych odwiedzają tysiące turystów. To dlatego, że jest niemal całkowicie zamieszkana przez króliki. W czasie II wojny światowej robiono na nich eksperymenty z bronią chemiczną. Po likwidacji placówki zwierzęta puszczono wolno i od tamtego czasu mają się tam bardzo dobrze.

Okunoshima - wyspa opanowana przez króliki

Okunoshima – wyspa opanowana przez króliki

Okunoshima leży na Morzu Wewnętrznym w prefekturze Hiroszima. To wręcz idylliczna kraina zamieszkana przez króliki. Stąd bierze się jej nieformalna nazwa “Królicza Wyspa”. Można tam dotrzeć promem i przenocować w jedynym hotelu na wyspie, w pobliżu którego znajduje się muzeum. Na Okunoshimie gdziekolwiek się nie ruszymy, spotkamy króliki. Jeśli zdecydujemy się je nakarmić, z pewnością obsiądą nas całą chmarą. Będą śledzić każdy nasz krok i przyglądać się z zaciekawieniem. Tak jest tam teraz, jednak Okunoshima, nieco ponad 100 lat temu, była miejscem, gdzie nikt nie chciał trafić.

Śmiercionośne testy

5 sierpnia 1927 roku wojsko japońskie zajęło wyspę i wysiedliło mieszkańców Okunoshimy. Wybudowano na niej fabrykę broni chemicznej – wyspa charakteryzowała się bowiem doskonałą lokalizacją i ukształtowaniem terenu, które czyniły ośrodek niewidocznym.

Japończycy rozpoczęli produkcję broni chemicznej w 1928 r., a skończyli w 1945. Podczas wojny japońsko-chińskiej w latach 1937–1944 pracowało tam nawet 6 tys. osób, w tym kobiety i dzieci.

Na wyspie przeprowadzano liczne testy chemiczne, nie tylko na sprowadzonych do tego celu królikach, ale także na chińskich jeńcach wojennych. W maju 1946 roku rozpoczęto likwidację ośrodka.

Pozostałość po II wojnie światowej

Pozostałość po II wojnie światowej

Ze względu na wilgotny klimat i wysoką temperaturę, które powodowały zwiększenie lotności produkowanych substancji, większość pracowników ośrodka cierpiała na liczne choroby i poparzenia. Co najmniej 1/5 z nich zmarła przedwcześnie głównie z powodu nowotworów.

W wyniku likwidacji ośrodka króliki puszczono wolno i przez długie lata jedynie one zamieszkiwały wyspę.

Okunoshima - wyspa opanowana przez króliki 4

Okunoshima - wyspa opanowana przez króliki

Aktualnie Okunoshima nie stanowi zagrożenia dla zdrowia odwiedzających ją turystów i pracujących tam ludzi. A króliki mają się znakomicie.

 

Polecane:

Japonia - Kolejne silne trzęsienie ziemi 30 km od miast Samani i Urakawa, magnituda 6.2
Korea Północna - Phenian chwali się wzbogaconym uranem i budową reaktora
USA - 13 st. C wyniosła średnia temperatura w 2012 r. i była o 0.6 st.C. wyższa niż dotychczasowy re...
Google kupił za około 400 mln dolarów londyńską firmę DeepMind, która zajmuje się badaniami nad sztu...
Po 25 latach badań, kanadyjscy naukowcy twierdzą, że mammografia nie przynosi pozytywnych rezultatów...
Nikaragua - W nocy spadł meteoryt, powstał krater o średnicy 12 metrów i głębokości 5 metrów
Cardenas, Meksyk - Skradziono promieniotwórczy iryd-192
Polska - Saperzy odkryli skarby z epoki brązu, biżuteria ma już trzy tysiące lat
Doktor Sergio Canavero zamierza dokonać pierwszego przeszczepu głowy, transplantacja ma się odbyć w ...