Okunoshima to japońska wyspa, którą rok rocznie w okolicy świąt wielkanocnych odwiedzają tysiące turystów. To dlatego, że jest niemal całkowicie zamieszkana przez króliki. W czasie II wojny światowej robiono na nich eksperymenty z bronią chemiczną. Po likwidacji placówki zwierzęta puszczono wolno i od tamtego czasu mają się tam bardzo dobrze.

Okunoshima - wyspa opanowana przez króliki

Okunoshima – wyspa opanowana przez króliki

Okunoshima leży na Morzu Wewnętrznym w prefekturze Hiroszima. To wręcz idylliczna kraina zamieszkana przez króliki. Stąd bierze się jej nieformalna nazwa “Królicza Wyspa”. Można tam dotrzeć promem i przenocować w jedynym hotelu na wyspie, w pobliżu którego znajduje się muzeum. Na Okunoshimie gdziekolwiek się nie ruszymy, spotkamy króliki. Jeśli zdecydujemy się je nakarmić, z pewnością obsiądą nas całą chmarą. Będą śledzić każdy nasz krok i przyglądać się z zaciekawieniem. Tak jest tam teraz, jednak Okunoshima, nieco ponad 100 lat temu, była miejscem, gdzie nikt nie chciał trafić.

Śmiercionośne testy

5 sierpnia 1927 roku wojsko japońskie zajęło wyspę i wysiedliło mieszkańców Okunoshimy. Wybudowano na niej fabrykę broni chemicznej – wyspa charakteryzowała się bowiem doskonałą lokalizacją i ukształtowaniem terenu, które czyniły ośrodek niewidocznym.

Japończycy rozpoczęli produkcję broni chemicznej w 1928 r., a skończyli w 1945. Podczas wojny japońsko-chińskiej w latach 1937–1944 pracowało tam nawet 6 tys. osób, w tym kobiety i dzieci.

Na wyspie przeprowadzano liczne testy chemiczne, nie tylko na sprowadzonych do tego celu królikach, ale także na chińskich jeńcach wojennych. W maju 1946 roku rozpoczęto likwidację ośrodka.

Pozostałość po II wojnie światowej

Pozostałość po II wojnie światowej

Ze względu na wilgotny klimat i wysoką temperaturę, które powodowały zwiększenie lotności produkowanych substancji, większość pracowników ośrodka cierpiała na liczne choroby i poparzenia. Co najmniej 1/5 z nich zmarła przedwcześnie głównie z powodu nowotworów.

W wyniku likwidacji ośrodka króliki puszczono wolno i przez długie lata jedynie one zamieszkiwały wyspę.

Okunoshima - wyspa opanowana przez króliki 4

Okunoshima - wyspa opanowana przez króliki

Aktualnie Okunoshima nie stanowi zagrożenia dla zdrowia odwiedzających ją turystów i pracujących tam ludzi. A króliki mają się znakomicie.

 

Polecane:

Tajemnicza matematyka wiatru słonecznego
W ciągu najbliższych 27 lat upałów ma być 4 razy więcej, kilkadziesiąt lat temu niemal się nie zdarz...
Grenlandia - Parlament zniósł zakaz eksploatacji olbrzymich i różnorodnych bogactw mineralnych, będą...
Hawaje, USA - Lawa z wulkanu Kilauea spaliła pierwszy dom [Video]
Chiny - Tajfun Chan-hom kieruje się na wschód kraju, ewakuowano 1.1 miliona osób, tajfun ten może by...
Peru - Andyjskie lodowce tak szybko topnieją, że zagrażają powodziami
Odkryte szczątki przodka "hobbita z Flores", żuchwa i zęby, szacowane są na 700 000 lat
Satelity Sentinel-1 badają deformacje terenu w Ameryce i Europie, wyniki pomiarów pokazują zagrożeni...
USA - Na orbitę zostało wyniesionych 8 małych satelitów, które pomogą prognozować huragany