– Międzynarodowy zespół ekspertów jednoznacznie potwierdził, że część samolotu znaleziona na wyspie Reunion rzeczywiście pochodzi z MH370 – ogłosił premier Malezji. Boeing 777 wykonujący lot MH370 z 239 osobami na pokładzie zaginął już ponad rok temu i to pierwszy ślad po nim.

Klapolotka w Boeingu 777 // Źródło: wiki (public domain) / Bruce C. Cooper

Klapolotka w Boeingu 777 // Źródło: wiki (public domain) / Bruce C. Cooper

Premier Najib Razak wygłosił oświadczenie w malezyjskiej telewizji. Potwierdził oficjalnie to, co nieoficjalnie od kilku dni mówili eksperci, znaleziony na francuskiej wyspie fragment skrzydła samolotu należał do maszyny B777. Konkretnie do tej, która wyruszyła w feralny lot z Kuala Lumpur do Pekinu w marcu 2014 roku.

– Dzisiaj, 515 dni po zaginięciu samolotu, muszę z ciężkim sercem powiedzieć wam, że międzynarodowy zespół ekspertów jednoznacznie potwierdził, że część samolotu znaleziona na wyspie Reunion rzeczywiście pochodzi z MH370  – powiedział premier.

 

Niedokończony lot

Z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn niedługo po starcie Boeing 777 linii Malaysia Airlines zboczył z kursu i prawdopodobnie poleciał nad Ocean Indyjski gdzie przepadł bez śladu z 239 osobami na pokładzie. Pomimo intensywnych poszukiwań nie natrafiono do niedawna na żadne szczątki.

Zidentyfikowany właśnie fragment został wyrzucony na brzeg wyspy Reunion w minionym tygodniu. Pokonał prawdopodobnie niemal cztery tysiące kilometrów niesiony prądem morskim z obszaru w pobliżu Australii. Jest możliwe, że wcześniej w ten sam sposób na wyspę trafiło też więcej fragmentów MH370, ale osoba odpowiedzialna za czyszczenie plaż najprawdopodobniej je paliła, nieświadoma co robi.

Analiza uszkodzeń znalezionego fragmentu może rzucić nieco światła na to, jak skończył się lot zaginionego boeinga. Przeanalizowanie prądów morskich i trasy, jaką prawdopodobnie pokonała część, może natomiast wskazać na przybliżony obszar, gdzie spadł samolot. Nie można się jednak spodziewać przełomu w poszukiwaniach wraku i jego szybkiego odnalezienia.

 

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Polecane:

Southampton, UK - Trzynastoletnim dzieciom w gimnazjach wszczepiano hormonalne implanty bez wiedzy r...
Bardzo silne wstrząsy 800 km od Nowej Zelandii i na Krecie, magnituda 6.3 i 6.4
Rosja - Zaczynają wydobywać ropę i gaz w miejscu, gdzie dawne ZSRR robiło podziemne próby jądrowe, s...
Sensacyjne odkrycie naukowców, większość osób, które miały groźne krwotoczne udary mózgu, cierpiało ...
USA - eBay zaatakowany, hakerzy wykradli dane z kont użytkowników
San Francisco, USA - Z jedenastego piętra spadł mężczyzna na zaparkowany samochód, przeżył, po upadk...
Z dna Atlantyku wydobyto 100 ton srebra o wartości 50 mln dolarów, skarb leżał na rekordowej głęboko...
Cyrkulacja powietrza i tworzenie się chmur
USA - Duży, jasny bolid na wieczornym niebie widoczny nad kilkoma stanami