Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że w ciepłych jaskiniach „wydrążonych” w lodzie przez parę w otoczeniu Erebusa, wulkanu u wybrzeża Antarktydy Wschodniej na Wyspie Rossamogą żyć nieznane nauce rośliny i zwierzęta.

Autorzy publikacji z pisma Polar Biology stwierdzili, że w próbkach gleby pozyskanych z jaskiń znajdują się intrygujące ślady DNA mchów, glonów i drobnych zwierząt.

W jaskiniach może być naprawdę ciepło – nawet do 25°C. Człowiek czułby się tam komfortowo w samej koszulce. U wylotu jaskiń jest światło. Przesącza sie ono w głąb niektórych jaskiń, gdzie lód jest cienki – opowiada dr Ceridwen Fraser z Narodowego Uniwersytetu Australijskiego.

Fraser dodaje, że większość DNA z jaskiń Erebusa przypomina DNA roślin i zwierząt z innych rejonów antarktycznych, ale nie wszystkie sekwencje udało się w pełni zidentyfikować.

Wyniki studium pokazują, co może żyć pod lodem Antarktydy – niewykluczone, że chodzi o nowe gatunki zwierząt i roślin.

Prof. Laurie Connell z Uniwersytetu Maine podkreśla, że intrygujące ślady DNA nie stanowią dowodu na to, że rośliny czy zwierzęta nadal żyją w jaskiniach. Kolejnym etapem badań będzie więc dokładniejsze przyjrzenie się jaskiniom i poszukanie żywych organizmów. Jeśli istnieją, uchylą się wrota nowego ekscytującego świata.

Dr Craig Cary z Uniwersytetu Waikato przypomina, że wcześniejsze badania pokazały, że w wulkanicznych jaskiniach antarktycznych występują zróżnicowane społeczności bakterii i grzybów. Odkrycia dokonane w ramach nowego studium sugerują, że zamieszkują je także wyższe rośliny i zwierzęta.

Dr Charles Lee dodaje, że skoro w rejonach antarktycznych istnieje sporo innych wulkanów, subglacjalne systemy jaskiniowe mogą tu być dość rozpowszechnione. Na razie nie wiemy, ile ich jest ani w jaki sposób są one ewentualnie połączone. Trudno je identyfikować, dostawać się do środka i badać.

Polecane:

Japonia - Kolejna duża erupcja wulkanu Sakurajima [Video]
Astronomowie zobaczyli ogromny blask, jakiego jeszcze nie widzieli, wyemitował go blazar o nazwie Ma...
Jet lag - Zespół nagłej zmiany strefy czasowej i schizofrenię wywołuje poziom białka, który wytwarza...
Odkryto pierwszą planetoidę z pierścieniami takimi jakie ma Saturn, Chariklo ma 300 km średnicy
Nikaragua - Na skutek ulewnych opadów deszczu trwających od wielu dni zginęły 22 osoby
Izmir, Turcja - Ogromne opady przez pół godziny i woda porywała ludzi
Włochy - Na aukcji charytatywnej białe trufle osiągnęły zawrotną cenę 175 tysięcy euro
Mózgi ptaków mają gęściej upakowane neurony niż mózgi naczelnych, ważący około 21 gram mózg ary arar...
Planeta karłowata Pluton emituje promieniowanie rentgenowskie