Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Waszyngtonu opracowali sojowy filtr powietrza, który wychwytuje tlenek węgla czy formaldehyd (dotychczasowe filtry tego nie potrafiły).

Amerykanie współpracowali z kolegami z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Pekinie. Do stworzenia taniego, biodegradowalnego filtra wykorzystano czyste białko sojowe i bakteryjną celulozę.

Zła jakość powietrza to czynnik ryzyka różnych chorób, w tym astmy, chorób serca czy raka płuc. Dostępne w handlu oczyszczacze powietrza usuwają drobne cząstki pochodzące z sadzy, dymu czy spalin. W niektórych częściach świata skażenie może jednak obejmować także niebezpieczne gazy, w tym tlenek węgla, formaldehyd czy dwutlenek siarki.

Typowe filtry, które zazwyczaj wykonuje się z włókien tworzyw sztucznych o średnicy rzędu mikronów, fizycznie zatrzymują drobne cząstki, nie są jednak zdolne do chemicznego związania substancji lotnych. Ponieważ wytwarza się je z produktów ropopochodnych czy szkła, prowadzą do wtórnego zanieczyszczenia.

Nowy materiał na filtry jest tani (oczyszczone białko sojowe i bakteryjna celuloza są już wykorzystywane m.in. w opatrunkach lub materiałach do regeneracji tkanek). Amerykańsko-chiński zespół podkreśla również, że w soi występuje wiele grup funkcyjnych; zawiera ona np. 18 rodzajów grup aminowych. By grupy były bardziej wyeksponowane i łatwiej wyłapywały zanieczyszczenia, białko sojowe poddano działaniu kwasu akrylowego. Dzięki temu filtr może usunąć niemal wszystkie cząstki i związki chemiczne.

Zwłaszcza w silnie zanieczyszczonych środowiskach ludzie oddychają mieszaniną o nieznanym składzie. Duża liczba grup funkcyjnych białka sojowego jest jednak w stanie przyciągać wiele różnych substancji.

Dużym plusem nowego filtra jest to, że soja należy do najbardziej rozpowszechnionych upraw na świecie.

Polecane:

Afryka - W 2012 roku zabito rekordowo dużo słoni
USA - Ogromna eksplozja w fabryce nawozów sztucznych w West w Teksasie, siła wybuchu porównywalna z ...
Włochy - Wulkan Etna przez kilka godzin wyrzucał lawę [Video]
USA - Jedne z największych lawin, jakie widziano w Przełęczy Thompsona na Alasce odcięły kilka miejs...
Boeing stworzył smartfon z funkcją samozniszczenia, posiada również kodowanie rozmów satelitarnych
Venice, USA - Harrison Ford został ranny w wypadku awionetki, która spadła zaraz po starcie na pole ...
Za pomocą mikroskopii krio-elektronowej zbadano strukturę wirusa Zika, która jak się okazało, nie od...
USA - Na Florydzie natknięto się na krokodyle nilowe, ich naturalnym środowiskiem jest Afryka Subsah...
Słońce - Duża dziura koronalna wystąpi 16 kwietnia, wkrótce może wzrosnąć aktywność sejsmiczna i wul...