Naukowcy stworzyli niezwykły obraz całkowitego zaćmienia Słońca. Przez połączenie zdjęć wykonanych z różnej perspektywy, otrzymali zachwycający obraz zjawiska, który w pierwszym momencie zdaje się nie przypominać Słońca, tylko oko.

Zaćmienie słońca na niezwykłym zdjęciu NASA, na którym połączono obrazy z Ziemi i przestrzeni kosmicznej

Zaćmienie Słońca na niezwykłym zdjęciu NASA, na którym połączono obrazy z Ziemi i przestrzeni kosmicznej

Całkowite zaćmienie słońca stanowi doskonały pretekst do patrzenia na naszą gwiazdę centralną. Ostatni raz zjawisko to można było zobaczyć w marcu tego roku m.in. w południowo-wschodniej Azji, Chinach i w Australii. Z tej okazji naukowcy postanowili pokazać Słońce z nieco innej strony. Wykorzystując niecodzienne położenie Ziemi, Księżyca i Słońca oraz łącząc obrazy uzyskane z powierzchni naszej planety i z przestrzeni kosmicznej, stworzyli niezwykłe zdjęcie.

Połączenie obrazów

Czarne koło na środku zdjęcia, przypominające źrenicę oka, to zaćmienie widziane z perspektywy naszej planety. Powstało przez zakrycie jasnego Słońca przez dość ciemny Księżyc. Dookoła zasłoniętej gwiazdy da się dostrzec koronę słoneczną, co w trakcie całkowitego zaćmienia można przez krótką chwilę zobaczyć z Ziemi i to gołym okiem.

Zazwyczaj korona nie jest dobrze widoczna z dużej odległości od Słońca, jednak naukowcy otrzymany z Ziemi obraz połączyli ze zdjęciem uzyskanym dzięki sondzie NASA – SOHO (ang. Solar and Heliospheric Observatory). Stworzył statek kosmiczny okrążający Słońce wykonał fotografię Słońca w barwach fałszywych. Oznacza to, że w powstałej kompozycji barwnej części widma nie odpowiadają podstawowym składowym koloru obrazu.

Tego typu obserwacje pozwalają na badanie stale zmieniającej się aktywności magnetycznej i w bliskiej oraz dalekiej odległości od Słońca. To właśnie to zjawisko jest odpowiedzialne za występowanie na Ziemi zorzy polarnej.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo

Polecane:

Ponad 200 ton srebra do wyłowienia, to kolejny wrak statku z tak cennym ładunkiem
USA - Coca-Cola i Pepsi zmienią skład chemiczny karmelu, zniknie kontrowersyjny związek 4-methylimid...
UK - Wstrzymano inwestycję w farmę wiatrową za 1.5 mld funtów z powodu śmierci 90 ptaków rocznie
Nowy Jork, USA - Po 13 latach od ataków terrorystycznych otwarte zostało Centrum Handlu Światowego
Pole magnetyczne Ziemi słabnie co 10 lat o 5 procent
Zapada się wybrzeże Morza Martwego, na skutek wysychania wody powstało ponad 3 tysiące lejów krasowy...
Wrocław, Polska - Dziecko urodziło się dwa miesiące po śmierci matki, która umarła na nowotwór mózgu
Niemcy - W 2015 roku przybyło rekordowo dużo niepełnoletnich imigrantów bez osoby dorosłej
Cyberprzestępcy zaczęli infekować bankomaty złośliwym oprogramowaniem