Co najmniej 10 tysięcy dzieci, które przybyły do Europy bez opiekunów wraz z falą imigrantów, zniknęło – twierdzi Europol. Zdaniem unijnej agencji wiele z nich mogło trafić w ręce zorganizowanych karteli zajmujących się handlem ludźmi.

Dzieci - imigranci

Brian Donald, szef sztabu Europolu, twierdzi, że tysiące nieletnich imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki zniknęło po zarejestrowaniu w krajach europejskich. Według wstępnych szacunków Europolu we Włoszech w takich okolicznościach zniknęło 5 tys. dzieci, a w Szwecji tysiąc. Donald zaznaczył przy tym, że możemy mieć do czynienia z wyrafinowaną, paneuropejską „infrastrukturą przestępczą”, która teraz za cel wzięła sobie imigrantów.

– Nie jest przesadą stwierdzenie, że szukamy obecnie ponad 10 tys. dzieci. Nie wszystkie musiały zostać wykorzystane przez kryminalistów. Część mogła trafić do swoich rodzin. W przypadku wszystkich z nich nie wiemy jednak gdzie są, co robią i z kim przebywają – powiedział Donald.

– Mówimy o około 270 tys. dzieci (które przybyły do Europy – przyp. red.)). Nie wszystkie z nich są bez opieki, ale mamy dowody, że duża część z nich może być (bez opieki – przyp. red.) – dodał przedstawiciel Europolu.

 

Wykorzystywanie seksualne

Szef sztabu Europolu przyznał, że agencja ma dowody na to, że część dzieci, które przybyły do Europy, była wykorzystywana seksualnie. W Niemczech i na Węgrzech zostało zatrzymanych wielu przestępców, którzy wykorzystywali imigrantów – Cała (kryminalna – przyp. red.) infrastruktura rozwinęła się w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy wokół przepływu imigrantów. Są więzienia w Niemczech i na Węgrzech, gdzie większość aresztowanych miała związki z działalnością przestępczą wokół kryzysu imigracyjnego – powiedział Donald.

Jak podkreślił, Europol skorzysta z pomocy i materiałów zebranych przez organizacje działające na bałkańskim szlaku migracji. Zaapelował też na większe wyczulenie na krzywdę dzieci, które docierają do Europy z falą imigracji. – Te dzieci są w społeczności i jeśli są wykorzystywane, to dzieje się to w społeczności. Nie są porywane i trzymane w lesie – mówił szef sztabu Europolu. – One są widoczne. Musimy być na to wyczuleni – dodał.

Organizacja Save the Children szacuje, że w 2015 roku do Europy z Bliskiego Wschodu i Afryki przybyło około 26 tys. dzieci bez opieki. Według danych Europolu nieletni stanowili 27 proc z ponad miliona imigrantów, którzy przybyli do Europy w zeszłym roku.

 

Źródło: theguardian.com, tvn24.pl

Polecane:

Północna Walia - Z uszkodzonego statku "Carrier" wycieka paliwo
Szkocja - Epidemia w Edynburgu, 82 osoby zakażone bakteriami legionelli
Naukowcy odkryli gwiazdę neutronową pędzącą z prędkością 8 mln km/h, która ciągnie za sobą strumień ...
Estonia - W miasteczku Viljandi 15-letni uczeń zastrzelił swoją nauczycielkę języka niemieckiego
Belgia - Awaria w elektrowni atomowej, awaryjne wyłączenie reaktora z powodu wyrzutu pary z instalac...
Białko amyloid pomoże w oczyszczaniu wody z metali ciężkich i radioaktywnych, dobrze również wychwyt...
Szwecja - Wbrew wcześniejszym deklaracjom rezygnacji z energetyki atomowej, rząd planuje budowę 10 n...
Bloger dla żartu pokazał, jak wywiercić w nowym iPhonie złącze słuchawkowe, wiele osób to samo zrobi...
Francuska wyspa Korsyka przykryta grubą warstwą śniegu, temperatura na północy Włoch spadła do -20 s...