Na Uniwersytecie Hassana II w Maroku powstał robot, który zastąpi ludzi podczas ekstrahowania jadu skorpionów. Jad skorpiona ma wiele medycznych zastosowań: wykorzystuje się go m.in. w lekach immunosupresyjnych, przeciwmalarycznych, a także w badaniach nad nowotworami.

Proces ekstrahowania może się zakończyć fatalnie, zaś robot sprawia, że proces jest szybki i bezpieczny – podkreśla jeden z projektantów maszyny Mouad Mkamel.

Pozyskiwanie jadu skorpiona to bardzo trudne zadanie, w którym zazwyczaj bierze udział 2 eksperymentatorów. Istnieje wiele zagrożeń: od potencjalnie śmiertelnych ukąszeń pajęczaków po porażenie prądem przez stymulatory wykorzystywane do ekstrakcji.

Robot VES-4 jest bardzo lekki. Łatwo go przenieść, może więc być wykorzystywany przez badaczy zarówno w laboratorium, jak i w terenie. Zaprojektowano go w taki sposób, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa ludziom i ekstrahować jad, nie szkodząc zwierzętom – podkreśla Mkamel.

Obecne metody ekstrakcji są albo niebezpieczne (ręczna stymulacja elektryczna), albo zawodne (stymulacja mechaniczna), albo szkodzą skorpionom (nakłuwanie gruczołu jadowego/usunięcie odwłoka). VES-4 chwyta za zaodwłok i elektrycznie stymuluje zwierzę, by pozyskać krople jadu. Są one wyłapywane i bezpiecznie przechowywane. Do obsługi VES-4 wystarczy 1 osoba, która steruje robotem zdalnie.

Maszynę przetestowano na wielu gatunkach skorpionów. Wyświetlacz LED pozwala wyświetlać nazwę gatunku, od którego w danym momencie ekstrahuje się jad.

Polecane:

Wyspy Salomona - Silne trzęsienie ziemi przy wyspach Santa Cruz, magnituda 6.3
Tsukuba, Japonia - Tornado przerzucało samochody na dachy domów, jedna osoba nie żyje, 100 domów zni...
Indie - Potężna awaria zasilania, już 670 milionów osób bez prądu, czyli połowa ludności kraju
W 2013 roku katastrofy i klęski żywiołowe pochłonęły życie około 25 tys. osób i kosztowały 130 mld d...
USA - Najgorsza od 41 lat śnieżyca pozbawiła prądu 363 tys. domów, zginęło co najmniej 13 osób
Lodowce stopniały do najniższego od 120 lat poziomu, topnienie gwałtownie przyspieszyło w pierwszej ...
Cordoba, Meksyk - Autobus spadł z mostu i stoczył się do głębokiego wąwozu, zginęło 20 osób, 25 jest...
USA - Z powodu śnieżycy stan wyjątkowy ogłoszono w 11 stanach, zginęło co najmniej 27 osób
Gąsienica motyla zwanego barciakiem większym potrafi zjadać i powodować rozkładanie się polietylenow...